Páky v politice

Mnohdy slyšíme o odtržení politiky od reality. Musím se tomu lacinému hodnocení smát, neboť vytváří falešný dojem o dvojím světě.

O jednom světě, kde žijí politici a o tom druhém, kde žijeme my, obyčejní lidé. Mezi tím jakoby chyběl nějaký převodník.

Funkci převodníku v základním politickém modelu tvoří systém politických stran. Politické strany generují lidi, co mají zájem „do toho jít“ a tyto lidi nasazuje a tyto lidi voliči případně volí.

Je ideální, když občan volí toho, koho konkrétně zná.

Celý příspěvek

O sportu a politice

Chce-li v rámci své činnosti fungovat fotbalový či jiný sportovní tým, musí mít tento klub pevný organizační tvar a daná pravidla.  A aby tento klub přežil, musí si dál vytvořit na jedné straně zásobu svých budoucích pokračovatelů, tak i svých fanoušků. V rámci své činnosti se každý klub snaží soutěžit s jinými kluby o nějaký ten pohár, neboť co je jednoznačnějším znakem úspěchu, než etiketa vítěze s lampasem přes hruď.

ODS v rámci státu jednu z dílčích soutěží za rok 2008 „nevyhrála“. 

Podle mne příští „Soutěž 2010″ bude pro tento tým mnoho náročnější z důvodu, že tým byl rozhozen a stávající fanoušci byli rozladěni z nečitelné hry.

Celý příspěvek

Prostějovský politikon na 333

Vzhledem k tomu, že někdy je potřeba rozhýbat ledy nedůvěry, přistupuji zde k experimentu. V rámci této kapitoly se na prostoru 333 slov budu snažit zaměřit na obecnější témata, kterými žijí lidé v našem městě.

Cílem bude zde na této ploše v poměrně úzkém konceptu daného omezenou šíří plochy sladit formu a obsah nad určitými problémy, s nimiž se setkávme. Zjistil jsem totiž, že šíře příspěvků mnohdy lidi mate, protože nikdo dnes nemá na nic čas.

Celý příspěvek

Jsem Pavel Burša z Prostějova

Nebojte, nechci na Vás hned hrnout nějaké mediální zjednodušení, jen jsem použil jednu volební frázi, která mi z víkendu utkvěla v paměti.

Dovolím si krátce reagovat na poslední kongres ODS. Byl skoro celý v přímém přenosu a měl ukázat, jak se u nás má dělat politika a to podle not dosud vládní strany.

Na veřejnost se toho moc ale konkrétního nedostalo, moc řečí bylo tak obecných, až jsem si jednu dobu připadal na soutěži Miss, kde každá misska povinně dodává „světu mír“. Tedy hodně třpytivého balastu a málo konkrétních řešení.

Celý příspěvek

Skrytá zákoutí rozpočtu na rok 2009

Na web města do části úřední desky byl dán veřejnosti návrh rozpočtu 2009 odkaz na oficiální návrh rozpočtu najdete zde. Obsahuje v sobě i zajímavé údaje o najatých radarech firmy Czech radar.

Co tedy město plánuje v příjmech a výdajích 2009 ze stacionárních radarů ?

To říká nově použitá kapitola 16:
v části příjmy „Sankční platby – pokuty – stacionární radary“ hodnotu : 3 000,00 tis. Kč
v části výdaje „Nákup ostatních služeb – stacionární radary“ hodnotu : 1 500,00 tis. Kč

kapitola doprava 41 obsahuje v sobě
v části výdaje Nájemné – stacionární radary hodnotu : 190 tis. kč

Tedy pro neznalé : v kapitole 16 máme zaúčtovaný vztah vůči firmě Czech radar za podíl na vybraných pokutách. Částka není ale přesná, my odvádíme firmě Czech radar ve skutečnosti 583,1 Kč z každé 1000 Kč pokuty. Avizovaných 49% podíl je totiž v ceně bez DPH a město není v té věci plátce DPH a má to o dph dražší.

Celý příspěvek