Dopadne krize na naše město? Ano, zprostředkovaně …

Stávající ekonomická situace státu, potažmo Evropy či snad i celosvětové ekonomiky nedává moc optimistických signálů. Jedním z dopadů  neradostné situace je ale hlavně propad výběru a následné redistribuce daní placených jak námi občany, tak firmami.

Pro laickou veřejnost odkáži na webové stránky, které ukazují, kolik a jakých daní kam směřují – http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-53EDF4E6-5593BE3F/cds/xsl/283.html?year . Najdete tam odkaz schéma rozpočtového určení daní s konkrétními % sdílených daní.

Jde zjednodušeně o to, že stát nějaké  daně centrálně vybírá a někam je posílá. Některé daně spotřebuje plně stát pro svoji činnosti ( armáda, policie, státní školy, komunikace), výnos některých daní podle předem daných kriterií posílá na nižší úrovně  třeba kraje, obce a města, která z toho platí chod svého aparátu, chod škol, kulturu a sport ve svém regionu. A právě tyto daně (bezmála desítky milionů ročně) nám teď budou chybět.

Celý příspěvek

Pořízení územního plánu s lidmi ? Jen mediální bublina …

V tisku  jsme byli upozorněni na možnost přispět podnětem ke změně územního plánu.

Vyzvali ke spolupráci na územním plánu
PROSTĚJOV

Své připomínky a podněty k novému územnímu plánu, který nyní připravují v Prostějově, mohou až do poloviny roku posílat všichni lidé na tamní radnici. Speciální formulář najdou na webových stránkách města.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – střední Morava

A jaká je vlastně realita této možnosti ? Celý příspěvek

O kodexu na radnici

V Prostějovském deníku vyšla anonce na kodex úředníků na radnici : http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/radnice-ma-svuj-kodex-urednik-musi-slouzit-kliento.html .

Jsem poněkud nedůvěřivý k takovým akcím, kdy se pro běžnou práci úředníků či zastupitelů proklamativně přijímají nějaké ty kodexy.

Úředníci mají prostě obyčejné povinnosti ze zákona ( konkrétně Správní řád) :§ 4, odst. (1) říká : Veřejná správa je službou veřejnosti. Každý, kdo plní úkoly vyplývající z působnosti správního orgánu, má povinnost se k dotčeným osobám chovat zdvořile a podle možností jim vycházet vstříc…. konec citace.

Celý příspěvek

Volakomu asi šibe ( s těmi značkami k radarům…)

Po týdnu klidné dovolené mimo rámec této republiky jsem opět vpadl do naší reality.

Či spíše reality show konkrétně s těmi doplňkovými značkami k radarům. Zástupci městských policií roní hromadně v mediích snad i kroupy nad tím, jak neví, jak ty značky mají vypadat, pak že se jim prý tyto značky nevlezou do starých fabií a je vidět, jak se jim do toho prostě nechce. No mít u sebe 5 Kč, dám jim je ze svého, aby byl klid.

Proč asi tak brečí? Protože jim a nejen jim ( zejména jedné hlavní firmě dodávající ty radary – a jak je vidět, ona asi lobuje intenzivně a citově zabarveně) jde o byznys a měření s prevencí jim nic nevydělá.

Celý příspěvek