Zveřejnění pokladů pro jednání – pokrok směrem vpřed

Jak bylo z mé strany avizováno, poslal jsem na radnici cestou oslovení pana starosty opakovaný podnět k zveřejnění pokladů pro jednání zastupitelstva.

Minulý týden jsem dostal odpověď, že to městská rada posvětila a předala ke schválení zastupitelstvu. O tom , jak byla dlouhá cesta k prosazení rovnoprávnosti přístupu k těmto informacím občanů na úroveň občanů Olomouce připojuji jen kratičký odkaz na mail, který šel v této věci na město.

Hádejte, kdy to bylo.  Ano bylo to přesně 16.12.2006 .

http://www.pavelbursa.cz/pb_cz_soubory/uvod_soubory/pb_soubory/info.htm

O tom, že se ledy směrem k otevřenosti k vlastním občanům pohnuly tímto malým „pokrokem v mezích zákona“, se naše město dokonce stihlo okamžitě pochlubit:

jak tu  http://denik.obce.cz/clanek.asp?id=6489599

tak komentářem zde: http://www.iprostejov.cz/cz/p/materialy-do-zastupitelstva-maji-byt-verejne/ .

Sice to chvíli trvalo, ale i tak díky.

Zbývá nám ještě opět dát na městský web nějaké ty diskuse, pak skutečně zpracovat efektivní a průhledný systém ohledně veřejných zakázek, začít dávat přenos jednání zastupitelstva na web on-line, zveřejňovat na web města program jednání městské rady atd..

Prostě cílem je politiku naplno otevřít přímé komunikaci s vlastními občany.

Nový parkovací systém města Prostějova – jaký bude?

Pomalu se o tom začíná šuškat, že prý něco město chystá.

Kousíček informace o tom najde zde v Deníku http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/mestska-parkoviste-ziskala–do-pronajmu-asa-.html či u konkurenčního Týdeníku http://www.itydenik.cz/zpravodajstvi/zpravy/prostejov-zmeni-system-parkovani.-ceny-se-prozatim-nezvysi .

Problematice parkování jsem se věnoval v článku ve věci záměru pronajmout parkoviště města http://www.pavelbursa.cz/?p=1521 . Tam se mi nezdála ta navržená cena a de facto princip přehození odpovědnosti politiků na nějakou úzkou skupinu soukromníků hájících (to si přiznejme) zejména „své zájmy“.

Co k tomu lze říci?

Tak jako parkovací systém není jen o tom právě schváleném „prostém pronájmu“ parkovišť firmě .A.S.A , tak důchodová reforma určitě také není jen o prostém prodloužení pracovního života …

Moje vize parkování ve městě se opírá o několik základních bodů:

– ne vše, co je dostupné teď automaticky a volně a kdykoliv nemusí být dostupné do budoucna. Bez nutné a přiměřené regulace či samoregulace bychom se zde navzájem požrali. Stupeň motorizace naší populace roste a my na to málo reagujeme. Počty míst pro parkování prostě rostou pomaleji, než počty používaných aut.

– nároky na městský rozpočet jsou více stále vyšší ze všech oborů a bohužel, bez viditelného zapojení těch, jímž parkování slouží, se prostě neobejdeme. Jak se říkalo u nás na vesnici dávno : „bez peněz do hospody nelez“ či případně podstatně tvrději: „z ….. bič neupleteš“.

Bez zapojení většího přísunu peněz osob používajících vlastních auta a používající právě ta všechna možná či nemožná parkoviště či místa k zaparkování to dlouhodobě u nás nepůjde a musíme se na to připravit.

Shromáždil jsem v té věci známá fakta, publikované připomínky a návrhy řešení jiných města a připravil jsem v té věci návrh Parkovacího systému města Prostějova. Ten  podal jsem jej vedení města k diskusi. Vycházím z osvědčených postupů jiných měst a garantuji Vám – není to jen o pouhém pronájmu parkovišť do soukromého sektoru, je to právě naopak, je to spíše o systému provozování , současně jeho financování a třebas i o zřízení oddělené stránky městského rozpočtu řešící právě tento problém.

Parkoviště vlastněná městem a všechna ta dostupná místa kolem nich se musí vrátit pod správu města a protože už nemáme žádnou 100% vlastněnou obchodní společnost jako jiná města k provozování tohoto systému, budeme to muset zvládnout jako město sami.

Obsah návrhu včetně jeho zdůvodnění a popsání základních principů najdete zde .

Podklady pro řešení jsem převzal z posledně známé prezentace k rozvoji dopravy u nás firmy UDIMO z roku 2006 – materiál zde.

Empíci se už těší na měření rychlosti bez tabulí

Tak se nám podnikatelská lobby napojená na Czech radar prokousala se zákonem parlamentem a brzy opět půjde podle zákona měřit rychlost příslušníky městských policií bez těch tabulí upozorňujících na nebezpečné úseky. Tím pádem zejména na místa, kde městská policie bude měřit rychlost stacionárními radary, nebude upozorněno a Czech radar NEZIŠTNĚ spolupracující s řadou z nich si opět začne mastit kapsy.

No je škoda, že se zejména komunální politici nechávají opíjet rohlíkem a místo řešení skutečně důležitých věcí v mnoha případech jdou na ruku soukromníkům.

Já s tím osobně nesouhlasím, ale přivazovat se proto k nějakému tomu stacionárnímu radaru nebudu. :) .

Jen narovinu říkám :

jde-li nám o prevenci, tak ji prostě děláme vším možným a dosažitelným a děláme vše proto, aby přestupek vůbec nenastal (asi jako když se při sexu používá kondom před nechtěnými následky)

jde-li nám ale jen o obyčejné prachy z pokut a provize z nich, tak to aspoň řekněme na plnou hubu a neskrývejme se za boj za bezpečnost na vozovkách (asi jako když se po nechráněném sexu jde na interupci na zákrok ex-post a ti povolaní andělíčkáři z toho mají radost) .

Pro obveselení aspoň jeden malý obrázek ukazující také jednoho Radara Radaroviče:

Radar v praxi ...

Opakovaný podnět na zveřejňování podkladů pro jednání zastupitelstva

Lidem to prostě ani už nepřijde, ale třeba v takové sousední Olomouci lidi roky přesně ví, o čem konkrétním bude jednat zastupitelstvo. U nás s tím máme stále problém.

Když jsem si chtěl na našem webu najít podklady pro poslední jednání, byly tam jen hlavičky usnesení, ale bez toho nejdůležitějšího, a tím je materiál, o čem to vlastně bylo. Narovinu Vám řeknu, že mne to vytočilo a tak jsem napsal panu starostovi, aby s tím nezájmem úředníků něco udělal .

Celý příspěvek

Free parkovací karta – předzvěst budoucnosti parkování v našem městě

Kdo jezdí městem a potřebuje zde i parkovat ví, jak je to někdy obtížné a hlavně někdy i zbytečně otravující opakovaně platit na městských parkovištích poplatek v automatu. Při cestě přes Hlaváčkovo náměstí jsem narazil na parkovací karty zjevně nenáležející městu (ty klasické s logem města se objevují třeba na Žižkově náměstí).

Vzor této karty je zde :

Parkovací karta .A.S.A Technické služby Prostějov

Zarazilo mne to, že karta je evidentně nečíslovaná, není vystavená na SPZ auta a evidentně může být přenosná. Bingo – to je tedy ono, to bych potřeboval třeba pro umožnění parkování mých klientů na mně nejbližším parkovišti.

Napsal jsem tedy dopis na .A.S.A. Technické služby Prostějov paní jednatelce žádost o informaci, jak se k takové kartě dá dostat.

A paní jednatelka mi odpověděla ( tak podrobně, jak to někdy nejsem zvyklý ani ze strany města), že si ode mne zasloužila veřejné díky za otevřenost a vstřícnost.

Její odpověď, jak takovou kartu získat zní :

Dobrý den pane inženýre,

V současné době existují v Prostějově následující 3 druhy parkovacích karet :

1. Město má vydaných 200 karet pro své úředníky a zastupitele plus jsem ještě viděla městské karty nazvané pohotovostní služba.
2. Služební vozidla naší společnosti- vedoucí středisek plus já máme karty ASA – celkem 8 ks
3. Protože se opravuje kanalizace u Atria vyšli jsme vstříc požadavku Vaku a města a dali jsme parkovací karty – 15 ks majiteli Atria, který si platí parkoviště a nemůže tam teď kvůli stavbě parkovat (platné do 30.6.2011)

Jiné karty by se neměly v Prostějově vyskytovat. V tuto chvíli město nemá systém předplatitelských karet, takže není možno si parkování předplatit. Myslím, že systém předplatitelských a residenčních stání v centru města se chystá.

Děkuji za pochopení

Iveta Jurenová

Z její odpovědi jsem jen zalitoval,že nejsem městský úředník, abych se k takové kartě dostal. Ono mít vydaných za město 200 či 201 karet na parkování už není až takový rozdíl.

Dlouhodobě se i v našem městě připravuje projekt něčeho, co se dá nazvat Městským parkovacím systémem. Pak se skutečně objeví na vybraných místech i možnost vydání parkovacích karet jak pro rezidenty ( obyvatele s trvalým pobytem) , tak abonenty ( třeba podnikatele) s umožněním na určité lokalitě parkovat a hlavně najít místo k parkování.

Pak se pro mne, doufám, taková jedna karta určitě také najde :) .
Ale už asi nebude free, ale jen za peníze :( .

Koupaliště Prostějov „Stadák“ – znatelný posun vpřed…

Když jsem někdy v červenci 2009 zakládal na Facebooku skupinu

Koupaliště Prostějov – za obnovu koupaliště nejlépe s 50 m bazénem odkaz zde: http://www.facebook.com/pavel.bursa1#!/group.php?gid=118276337737&v=info , a tento podnět na opravu koupaliště do původní stavu od více jak tříset účastníků skupiny jsem předával na radnici ( doklad například v článku Prostějovského deníku zde : http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/lide-se-vyjadrili-jasne-radi-by-u-stadionu-plovarn.html ) málokdo věřil v posun věci směrem k opravě tohoto koupaliště.

Dnes posun směrem k opravě potvrdil pan starosta Pišťák prostějovským sokolům v článku http://prostejovsky.denik.cz/ostatni_region/hostem-valne-hromady-sokolu-byl-i-starosta-pistak.html . Cituji z jeho vyjádření : …Starosta města Prostějova Miroslav Pišťák zdůraznil, že práce Sokolů je třeba si vážit a následně mimo jiné informoval o záměru vedení města zahájit rekonstrukci koupaliště na stadionu za Kosteleckou ulicí. Připomněl, že když město sokolský stadion kupovalo, zavázalo se, že prostory budou i nadále využívány pouze k tělovýchovné a sportovní činnosti. „Nezapomíná se,“ řekl, „že stadion byl budován zásluhou nezměrného úsilí Sokolů. Stejně jako v minulosti bude na plovárně po znovuotevření k dispozici dětská část s bazénem a v prostoru pro dospělé, bude bazén padesátimetrový, aby se zde mohly pořádat oficiální závody na všech úrovních. Následně se bude pokračovat v opravách i úpravách na velodromu .

Takže lidi , neseďte doma a pokud Vám o něco jde, vytrvejte a nebuďte pasívní. :) .