Soutěž o radary – omezení soutěže jen na nájem?

Po klausovsku jsem pozvedl obočí, dočítaje trošičku  jiné zadání soutěže o měření rychlosti radary, než jaké bylo před 14 dny oficiálně avizováno :( .

Z původně avizovaného dodání či pronájmu http://www.isvzus.cz/cs/Form/Display/352148 ( dodávka, montáž, instalace a zprovoznění či pronájem a zprovoznění 11 ks stacionárních měřičů rychlosti ) se naše město rozhodlo asi soutěž omezit jen na nájem http://www.prostejov.eu/cz/aktuality/rada-mesta-posvetila-vypsani-verejne-zakazky-mereni-rychlosti.html ( Radní zároveň dali přednost pronájmu měřičů rychlosti oproti původně zvažovaným variantám, které počítaly i s možným odkupem měřícího zařízení.) http://pvnovinky.cz/mereni-rychlosti-ulidni-ridice/11484-rada-mesta-posvetila-vypsani-verejne-zakazky-na-mereni-rychlost .

Podle mne je to ohromná škoda ihned dávat najevo, že chceme jen pronájem. Poškodí to soutěž a omezí pole soutěžitelů. Pokud si mám totiž něco najímat, měl bych hned odpočátku transparentně vědět, co vlastně stojí to, co si pronajímám a případně si mám nechat vysoutěžit řádnou cenu pro odkup a až pak jednat o splátkách či nájmu.

Poslal jsem proto na úřad města podnět, aby město zveřejnilo tu kalkulaci na nájem, podle které řeklo, že vlastnit a provozovat NE http://www.iprostejov.cz/cz/p/radnice-spousti-vyberove-rizeni-na-radary-kupovat-je-ale-nechce/ .

Aby:

a) bylo jednoznačně vidět, na základě čeho k rozhodnutí provozovat x najímat dospělo

b) aby město vypsalo soutěž i na tu samotnou dodávku radarů 

c) aby účastníci soutěže měli širší prostor pro naplnění cíle zakázky, než se soustředit jen na nájem.

Třeba by se v případě odkupu objevily širší nabídky i na postupné splácení ve formě splátek z inkasovaných pokut či prostě by nastal větší boj soutěžitelů o co nejlepší nabídku. Podání na pana primátora je zde www.pavelbursa.cz/radarysoutez.pdf .

Zisk z provozování aquaparku? Zpráva skoro jako z radio Jerevan

Tak se přímo od pramene, z oficiálních zdrojů dozvídáme http://www.prostejov.eu/cz/aktuality/aquapark-hlasi-narust-navstevniku-provoz-je-zisku.html , že aquapark je v zisku. Nevěřím vlastním očím…

Za sebe mohu říci jen to, že slyším-li ve spojitosti s aquaparkem slovo zisk při znalosti jeho ekonomiky ( dostupné třeba na webu www.justice.cz ), otevírá se mi kudla v kapse.

Provozování aquaparku ať u nás, tak v Olomouci je ve skutečnosti výrazně prodělečné – už z principu věci – vysoké náklady na energie a vstupní investici, kdyby to bylo za plnou cenu, nikdo by tam nechodil.

Tržnice – kam s ní? Mýdlová opera či parafráze na Ale jo, ale ne ..

Měl jsem za to, že rozhodnutím městské rady stvrzené článkem na městském webu bylo umístění tržnice natvrdo potvrzeno http://www.mestopv.cz/cz/aktuality/trznice-vznikne-za-od-kubus-plumlovske-ulici.html (Pozemek mezi Kubusem a Starorežnou patří městu a je podle našeho názoru i vhodnější než současný trh. V blízkosti budoucí tržnice jsou pro zákazníky dvě parkoviště – na Plumlovské ulici (u Kubusu) a na Jiráskově náměstí (u Žudru). Pár kroků odsud se nachází zastávka MHD a zastávky příměstské autobusové dopravy. Tohle řešení navíc umožňuje vjezd trhovců s auty bezprostředně ke stánku,“ popsal náměstek primátora Zdeněk Fišer.).

Ale ouha. Prý je zase vše jinak. http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/kam-s-trznici-radni-stale-diskutuji-kubus-je-pry-jen-jedna-z-variant-20120824.html

Začíná to vše s tím naším úpkem od oblasti ulice Úprkova připomínat buď:

a)  seriál o 100 a jedna dílech, ve kterém se hlavní hrdina střídavě odvrací od jedné osoby k druhé, aby nakonec ztýrán vlastní nerozhodností skočil vnitřně rozerván z útesu … aby se opět objevil o pár dílů v další sérii rozhodnutí či nerozhodnutí.

b) chování nevěsty, která má evidentně a pod zraky veřejnosti ztratit pel panictví s bohatým investorem a tak stále cudně klade další a další podmínky ženichovi, kterého ji vybrali svatební naháněči před 4 roky a tak dělá jako …že ano, jako že ne …a to hlavně asi proto, aby lidi, až ta nevěsta o to panictví ( rozuměj tržnici v centru)  přijde, na to vše přišli až co nejpozději, protože už bude jen obyčejná tuctová pomilovaná ženská bez věna a  hlavně bez věnečku …

Nu což – truchlivého bylo ve věci tržnice řečeno dost a bude řečeno asi i dále, jakmile v zářijovém zastupitelstvu koalice vedená ČSSD natvrdo lidem oznámí to, že jsme nad plochou tržnice ztratili kontrolu.

Že si skutečně odtamtud se starou tržnicí pobalíme jako město Prostějov saky a paky a půjdeme se tedy natvrdo odevzdat s věnečkem ženichovi někam do ústraní.

Zatím mi naše tržnice s tím lavírováním : bude tam, ale ne.., jinde, ale jo… tam, ale ne …, jinde koneckonců připomíná slavnou líbací scénu v mém z dětství oblíbeném filmu Páni kluci. Akorát nevím, kdo hraje u nás tu hlavní roli. Ve filmu to byl Michal Dymek a romanticky roztomilá Magda Raifová. http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=6O1qeMX6GyQ .

Bude babišovo ANO2011 součástí prostějovské městské rady?

K poměrně prekérní situaci došlo na prostějovské radnici. Vznikem babišova hnutí ANO2011 se současný radní Jaroslav Faltýnek ( místopředseda politického hnutí) stal vlastně součástí managementu města za nové politické hnutí.

Takže stav na radnici k dnešku 23.8.2012 je ČSSD + ODS + ANO2011 a ANO2011 tím vlastně plně nadále podporuje koaliční smlouvu :) .

Zajímavé je se podívat např. zde http://www.iprostejov.cz/cz/p/prebehlik-jaroslav-faltynek-rezignuje/ , jak účast pan Faltýnka hodnotí dnes de fakto jeho političtí spojenci (rozuměj opoziční zástupci proti koalici ČSSD x ODS) :

Aleš Matyášek (TOP09): „Slušné by bylo, aby rezignoval.“

Josef Augustin (KSČM): „Je to plně na rozhodnutí Jaroslava Faltýnka a ČSSD. A jak ho osobně znám mnoho let, pevně věřím, že se rozhodne správně.“

Miroslav Chytil (KDU-ČSL): „Členství v zastupitelstvu je čistě na jeho zvážení, o setrvání v radě by asi zapřemýšlet měl. Závisí to i na tom, jak se k této otázce postaví jeho bývalí straničtí kolegové.“

Jan Navrátil (Strana zelených a sdružení ProProstějov): „Nevadí mi to, nemám na to vyhraněný názor.“

Mě se ovšem nejvíce líbí neutrální stanovisko pan Faltýnka k otázce:

Hodláte dál působit v zastupitelstvu a radě, nebo rezignujete?

„V zastupitelstvu zůstanu, působení v radě závisí na stanovisku klubu zastupitelů za ČSSD. Toto budu bezvýhradně akceptovat.“

Už vidím nadšené socialisty, jak si vědomě cíleně a s patřičnou péčí pěstují svoji případnou další opozici k vzrůstajícím zemanovcům a kousajícím paroubkovcům a koneckonců by to mělo zajímat i odesáky, jak se vlastně má plnit koaliční smlouva, když se nám z městské rady stává ve skutečnosti švédská trojka :) .

Zakázka na stacionární radary II. aneb další šance pro Czech radar?

Dne 15.8. byla z pozice města zveřejněno předběžné oznámení na novou zakázku na měřiče rychlosti vozidel. Uveřejnění proběhlo zde : http://www.isvzus.cz/cs/Form/Display/352148 . Vzhledem k tomu, že se má měřit od 1.10. ( např. info o tom, zde http://www.iprostejov.cz/cz/p/je-rozhodnuto-mesto-vypisuje-vyberove-rizeni-na-restart-cinnosti-radaru/ ) je to poměrně naknop.

Takže co nás jako město čeká? Viz. zadávací podmínky : Předmětem zakázky je dodávka, montáž, instalace a zprovoznění či pronájem a zprovoznění 11 ks stacionárních měřičů rychlosti vozidel se schopností dokumentovat průjezd na světelný signál stůj, software a hardware pro přenos a zpracování dat a datové úložiště pro správu dopravních přestupků. To vše v územním obvodu statutárního města Prostějova.

Cíle zadání jsou dle města takovéto:

„Cílem zadání zakázky je snížení dopravních přestupků na území statutárního města Prostějova, resp. v daných lokalitách, a zajištění bezpečnosti provozu. Předmětem zakázky je dodávka, montáž, instalace a zprovoznění či pronájem a zprovoznění 11 ks stacionárních měřičů rychlosti vozidel se schopností dokumentovat průjezd na světelný signál stůj, software a hardware pro přenos a zpracování dat a datové úložiště pro správu dopravních přestupků. To vše v územním obvodu statutárního města Prostějova. Naplnění cíle je v tomto ohledu závislé na realizaci tohoto výběrového řízení.
Alternativy naplnění cíle jsou následující: měření mobilním radarem (omezeno počty míst, které stanoví PČR, s ohledem na plnění dalších úkolů při zajišťování veřejného pořádku lze měřit maximálně 2-3x týdně v různé časy) či úsekové měření ( nevýhodnou jsou značné vstupní náklady, instalace kamer do jednotlivých úseků, značná četnost napojení dalších komunikací na okruhu s možností odbočení měřeného vozidla). Ani jedna z alternativ tedy není pro naplnění cíle vhodná, proto se zadavatel rozhodl pro naplnění cíle výše uvedeným způsobem při využití stacionárních radarů, neboť tato varianta neobsahuje výše uvedená negativa alternativ, a její výhodou je měření v daném místě komunikace a preventivní působení pro řidiče.
Veřejná zakázka je nezbytná pro splnění cíle – bez dodávky, montáže, instalace a zprovoznění či pronájmu a zprovoznění 11 ks stacionárních měřičů rychlosti vozidel se schopností dokumentovat průjezd na světelný signál stůj, software a hardware pro přenos a zpracování dat a datové úložiště pro správu dopravních přestupků není možné cíl naplnit za stanovených podmínek. Negativní stav nebo účinek není očekáván. “

A očekávaná cena? 5.250.000,- až 11.000.000,- Kč.

O hledání Správce parkovacího systému

Jak je vidět z oficiálních kroků radnice uveřejněných zde http://www.isvzus.cz/cs/Form/Display/340852?style=white-space%3Apre%3Bheight%3A60px%3B , hledá naše město Správce parkovacího systému. Dosud jsme jako město parkoviště pronajímali společnosti .A.S.A Technické služby, kde naše město má už jen 25% obchodní podíl.

Něco blíže k tomu bylo ostatně psáno už zde http://www.itydenik.cz/obsah/hleda-se-spravce-parkovist-mesto-je-ve-vlastni-rezii-provozovat-nechce .

Protože ale veřejnosti nebylo dosud řečeno, co by takový externí „správce“ měl vlastně dělat, jak by měl být za to například odměňován, poslal jsem cestou pana primátora radě města připomínku ke zvýšení úrovně sdílení informací o tom, co se na nás, motorizované občany města vlastně bude chystat.

Blíže v podání zde www.pavelbursa.cz/spravceparkovani.pdf .

Chtěl bych z města pro veřejnost vyloudit pár drobností:  

a) dozvědět se, co vlastně ten správce bude spravovat

b) proč tu správu parkování nechce dělat samo město ( když v Olomouci tomu tak je) .

O vrtění psem – vymístění tržnice z centra města

Stále více jsme přesvědčováni o tom, že důvodem pro vymístění tržnice je její vzhled!!! viz. naposledy http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/189763-mestska-trznice-v-prostejove-se-bude-stehovat/ :( .

Není to pravda!!! Tedy s tou veřejně proklamovanou argumentací důvodu stěhování se, ne s tím zamyšleným přesunem – tam říkám bohužel.

Agentura pro opravu drbů a pověstí tuto zjednodušenou a zjevně překroucenou argumentaci výslovně popírá.

Vzhled tržnice nemá s jejím vymístěním mimo centrum co dočinění. To jak tržnice vypadá není výsledkem bezejmenných UFO politiků. To je klasický důkaz roky odkládaného neřešení problému, který nyní tzv. „řešíme“ tím, že věc už raději zbouráme…

Roky byla tržnice pronajata, ale peníze z pronájmu se bohužel !!! zpětně neinvestovaly do postupných kroků směřujících k nápravě skutečně ohyzdné architektury z doby, kdy o všem rozhodovali nějací tajemníci s rudou knížkou. Ale řešit nápravu vzhledu tím, že tržnici tam, kde je zrušíme, není „řešení nastalého problému“, to je ve skutečnosti typický „útěk od řešení“

Tržnice se přemísťuje a je to doložitelné, protože vadí v rozsáhlém, dosud neujasněném architektonickém záměru společnosti Manthellan.

Agentura pro opravu drbů a pověstí nadále všem jednoznačně říká, že tržnice může (ano v důsledku smluv uzavřených vedením města minimálně až po realizaci stavby obchodního centra) zůstat tam kde je, pokud město ( připomínám všem voličům – vedené koalicí 2 stran s většinovým obsazením politiky z ČSSD, která má v radě města 7 lidí proti 4 lidem z ODS) využije své vyjednané podmínky a tržnici a pozemky pod ní společnosti Manthellan neprodá.

Agentura pro opravu drbů a pověstí nadále vyvrací také tvrzení o tom, co si lidi přáli v městem organizované anketě kolem tržnice. Výsledky té ankety najdete zde http://www.prostejov.eu/cz/aktuality/vyhodnoceni-ankety-k-umisteni-trznice.html .

Lidé konkrétně v anketě, která NENABÍZELA STÁVAJÍCÍ UMÍSTĚNÍ TRŽNICE ( blíže k vykleštění ankety o umístění na stávajícím místě  http://www.pavelbursa.cz/?p=2425 ) jednoznačně tržnici přemístili jen asi o 50 m dále od současného místa.

Lidé nic neříkali o přání míst tržnici v „blízkosti“ centra, lidé většinou hlasů podpořili tržnici  právě v tom CENTRU MĚSTA !!!

Vyhodnocení:
Celkově se on-line ankety a ankety v Radničních listech účastnilo 352 hlasujících, kteří se vyjádřili takto:

67% před kavárnou Kocourek,
13% v areálu bývalého Moragra,
11% na parkovišti před Žudrem,
9% v jezdeckých kasárnách.

Nabídnuté „Jiné možnosti“ využilo celkem 58 respondentů, z nichž:
47 požaduje zachování na stávajícím místě
4 na Wolkerově ulici (bývalá tržnice)
2 vedle místního nádraží – směr Olomoucká
1 parkoviště Školní nebo před zámkem
1 Komenského ulice, bývalá sodovkárna
1 letiště Mostkovice/Stichovice
1 Husovo náměstí (bývalý dobytčí trh)
1 nám. T.G.Masaryka

O trumfování se 2 měst – tak jsme to konečně Olomouci nandali :)

O tom, že mezi některými městy probíhá letité skryté porovnávání „v čem je které lepší“, není víceméně sporu. Roky olomoučtí radní poráželi prostějovské radní v tom, že například rada města Olomouce zveřejňovala kompletní podklady pro jednání zastupitelstva už před jeho jednáním a světe div se, otevřeně všem na internetu. My jsme to, pravda až po řadě let a opakovaných podnětech, pomalu srovnali.

Dále například radní města Olomouce zveřejňují pro své občany i program svého jednání. My to zatím neděláme, ačkoliv rada města byla k tomu vyzvána, aby to vyzkoušela.

Ale protože nechceme být pořád druzí, rozhodli jsme se Olomouci natrhnout triko.

V čem? Ne v tom, že zveřejníme třeba všechny uzavírané smlouvy města na web, ne v tom, že zveřejníme transparentně za co město utrácí peníze například zveřejněním přijatých faktur města, ne v tom,  že zavedeme on-line jednání zastupitelstva na internet, ne v tom, že když vyhlásíme vlastním občanům anketu na umístění tržnice, že se jejími výsledky budeme snad i řídit a nepopřeme přitom všechna ta prohlášení čelných politiků v té věci dříve vyřčených.

Ne – to si opět necháme až na pozdějš, až to budou mít všichni. Znáte to, duch myšlenky „zákon nám to nenařizuje“  stále brouzdá kancelářemi úřadu a je mu tak lehké podlehnout, když volby jsou jen jedenkráte za 4 roky :( .

My Olomouc totiž trumfneme …. v cenách za odtahy vozidla.

Olomouc má k tomu stanoveny tyto podmínky (citace z jejich městských stránek) : …za tzv. úplný odtah, kdy firma dopraví odtažené vozidlo až na střežené parkoviště v Pavelkově ulici v Hodolanech, zaplatí řidič 2 400 korun. Pokud stihne firmu kontaktovat ještě předtím, než auto doveze na toto parkoviště, bude ho nepovolené parkování stát 2 000 korun, a pokud se ke svému špatně zaparkovanému vozu vrátí dříve, než firma odtah započne, ale již bude na místě, zaplatí za výjezd 1 000 korun.

A my jsme extra důraznější (nemyslím si ale přitom vůbec, že je k tomu důvod) – když oni dali 2400, my je extra trumfneme za 3500, když oni měli jen pouhých 2000, my to dáme za 2500, když oni dali směšných 1000, my je trumfujeme 1500 !!

blíže zde : http://www.itydenik.cz/obsah/odtahy-vozidel-pritvrdi-sankce-nove-padnou-i-za-blokove-cisteni .

„Stanovili jsme maximální částky, za které se budou odtahy účtovat. Za úplný odtah je to 3500 korun, za započatý 2500 korun a za pouhý příjezd služby 1500 korun,“ sdělila Rašková. …

Tak nevím. Mám čím dál větší pocit, že se zde má opět vytvořit nový městem legitimizovaný penězovod na vysávání peněz z kapes občanů do soukromé sféry, kde město bude dělat podnikavému soukromníkovi opět toho statečného „křena“.

Ostatně na „křena“ si roky naše město hrálo „spoluprací“ se společností Czech radar a dóóst dlouho trvalo, než to všem důležitým osobám na radnici došlo a vyjednaly se podmínky pro změnu „spolupráce“.