Regenerace centra města – 2 odlišné přístupy k jedné věci

Čtu tuhle, že Plumlov bude regenerovat své centrum města http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/plumlov-bude-mit-nove-centrum-o-jeho-podobe-rozhodnou-i-usedlici-20130712.html a že se toho budou moci účastnit i jejich občané a třeba k dopředu vyvěšenému projektu budou lidi moci podat připomínky.

Když podobnou akci opravy svého hlavního náměstí T.G.Masaryka nachystalo město Prostějov, tak to už jako definitivní variantu metodou „ber nebo nechej stát“ lidem pouze oznámilo, přestože ve vzhledu náměstí provádí zásadní změny. Viz. návrh zde http://www.prostejov.eu/cz/aktuality/rotator/navrh-revitalizace-namesti-t-g-masaryka.html článek k tomu zde http://www.iprostejov.cz/cz/p/takto-ma-vypadat-namesti-t-g-masaryka/ či zde http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/kolik-pokaci-na-namesti-t-g-m-stromu-20130411.html .

Jde o 2 různé postupy. První – plumlovská cesta je náročnější na to, že se představa záměru musí umět lidem představit a musí i reagovat na jejich cítění a představy o městě a tedy lidé mohou aspoň symbolicky získat pocit, že se na něčem mohli podílet a že radnice dbá jejich mínění a názorů.

Ta druhá – prostějovská cesta je určitě jednodušší. Použijeme obligátní argumenty: „konzultováno s odborníky“ a „už jsme podali žádost o dotaci“ a „už je na to vyhotoveno stavební povolení“ a tedy jakékoliv  zdržování s podněty od lidí není v našem zájmu. Tečka.

Ale nevím, zda ta jednodušší cesta je i ta správnější :( .

Nekvalitní práce při opravách ve Smetanových sadech?

Psalo se zde http://pvnovinky.cz/cesticky/15366-nekvalitni-prace-se-musi-opravit , že v parku se musí řada věcí opravit. Že se tam musí opravit propadající se cestičky atd..

Člověk se tomu ani nediví, když ti pracanti udělají nejdříve všechny cesty nahotovo a pak na tyto cesty pustí plně naložené náklaďáky :( . Viz foto z 15.7.2013:

15072013

či z 16.7.2013, kde se parkem na silnici a chodnících promenují náklaďáci a nakladače:

16072013

16072013(001)

16072013(002)

Už bylo vidět hned po prvních deštích, jak jsou silničky a cestičky a třeba ta hlavní cesta kolem hradeb zvlněné a nerovné a takový pohyb vozidel to ještě dorazí :( .

Doufám, že si toho stavební dozor všimne a včas dá vyjetiny opravit.

Budiž čest jeho památce …

Dne 19.6.2013 ve věku pouhých nedožitých 7 let přestala smrtí v podobě fůze existovat městská společnost MI PRO STAV s.r.o , která lidem za městské peníze postavila prostějovský aquapark.

Bohužel se ukázalo natvrdo na číslech a rozsudcích Nejvyššího soudu, že zvolený model jak jeho výstavby ( známý malér s ÚOHS http://www.uohs.cz/cs/verejne-zakazky/aktuality-z-verejnych-zakazek/709-pulmilionova-pokuta-byla-opet-prostejovu-potvrzena.html), tak jeho provozování ( rok za rokem končilo jeho hospodaření v hluboké provozní ztrátě – jen za 6 let v rozmezí let 2006 – 2011 to činilo neuvěřitelných 67.302,- tis. Kč !!! a navíc jen za rok 2012 pak aquapark realizoval ztrátu 10.184,- tis. Kč!!! , celkem tedy 77.486,- tis. Kč !!! :( ) , nebyl zvolen šťastně.

Více slov netřeba – budiž mu tedy země lehká…

A všem politikům slibujících lidem bezostyšně „chléb a hry“ navěky doporučuji to brát jak velice trpké ponaučení, že každá zábava něco stojí a že neohlídání věci ve fáze přípravy pak stojí moc a moc a moc peněz.

Dovětek k nedoporučení dělat velkou EIU na „Galerii Prostějov“

O důvodech, proč krajský úřad shodil ze stolu problematiku tzv. velké EIA na megalomanskou stavbu se toho v regionálních novinách napsalo dost, http://www.iprostejov.cz/cz/p/galerie-prostejov-kraj-shodil-eia-ze-stolu/ či zde http://www.itydenik.cz/obsah/manthellan-velka-eia-nebude-neni-potreba či třeba ventilování  nesouhlasného stanoviska k projektu „Galerie“ od památkářů http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/obchodni-galerie-se-do-centra-nehodi-tvrdi-pamatkari-20140709.html .

Jsem zvědavý, kolik našich současných zastupitelů najde skutečnou odvahu oponovat Manthellanu, který minulou garnituru zastupitelů dokonale opil rohlíkem a upraví v souladu s cíli rozvoje města Regulační plán, aby ten šel více ve prospěch města a třeba i podnětům samotné radnice, třeba i podnětům památkářů a třeba i lidí, co nechtějí mít v centru města obyčejné chrámy konzumu.
 
Nyní se ve skutečnosti tlačí projekt, který nevyhrál žádnou soutěž a který jen vystrnadí z centra kulturu a místo něj tam postaví obyčejný obchodňák. Manthellan v průběhu doby vyměnil „soutěžní složku“ A (s projektem, se kterým tzv. „zvítězil“ v soutěži_nesoutěži s nejasnými  a nehodnocenými kriterii o nejlepší záměr) za druhou pracovní složku B. Tedy za obyčejnou, která je výhodná jen pro něj.
 
Za velice krátký čas uvidíme, kolik a kterých zastupitelů mu na hru se 2 složkami přistoupí a kolik jich jen mlčky „sklapne podpadky“, „shrbí záda“ a složku B mu posvětí Regulačním plánem ušitým přesně na míru.
 
Jednání o reguláku bude tedy zajímavé a natvrdo i do příštích voleb lidem jednoznačně ukáže, který zastupitel myslí na město a který třeba více na konzum a zisk jedné soukromé společnosti. Ve skutečnosti jsem vlastně rád, že proces s EIA tak rychle skončil, aspoň se současní zastupitelé budou muset jednoznačně vyjádřit :) a nebudou to zase přehazovat na ty další.

Marný povzdech nad děním kolem KASC

Už před drahnou dobou jsem zde napsal pohádku o KASC http://www.proprostejov.eu/soubory/pohadka.pdf .

Nyní se bohužel ukazuje, že pohádka se skutečně naplňuje a po tom, co krajský úřad i na výslovnou žádost města a řady občanů nestanovil investorovi povinnost zpracovat pro projekt tzv. velkou EIU, roste výrazně pozice investora si tam postavit jen to, co on uzná za vhodné!!!

Jen pro připomenutí – k této pozici hráče držícího trumfy v ruce ( které jsme mu rozhodnutími rad města dobrovolně dali) mu pomohla řada rozhodnutí města v minulé době a řada rozhodnutí mu k tomu prosazení jeho záměru ještě určitě pomůže – co kdyby na nás chtěl náhodou smluvní pokutu ve výši 850 mil. Kč , kdybychom řekli – takhle už ne! :(.

Jsem skutečně zvědavý, kolik zastupitelů nyní se znalostí celé věci se skloněnou hlavou a shrbenými zády schválí Manthellanu nyní Regulační plán oblasti kolem KASC směřující jednoznačně jen ke stavbě zbytného obchodňáku, ačkoliv cíl záměru byl bohulibě jiný.

Nu což, povzdychnu si, minulá rada města v letech 2008-2010 to na počátku s tím prosazením záměru ve prospěch Manthellanu začala, nyní to následná rada města jen trapně dokončí.

Ironicky se dá říci, že minulá městská rada Záměru z roku 2008 „vykopala hrob“ a tato rada Záměr úplně „pochová“ :( .

Je to realita – bude to bohužel pomník toho, jak jsme jako město „kolektivně“ sedli na lep. Jen pro připomenutí zde zveřejním podání staré dnes skoro 3 roky !!! směrované na tehdejší kontrolní výbor zastupitelstva (poznámka: zasláno 15.9.2010), který se tím rozporem Záměr x Smlouvy ale třeba i zásadním rozporem v ceně prodávaných pozemků evidentně moc nezaobíral :( http://pavelbursa.cz/kvKASC.pdf  .

Takže EIA na Stavbu Galerie Prostějov nebude …

Tak už je jasné, že tzv. „velká EIA“ na stavbu Galerie Prostějov nebude, ač se o ní na poslední chvíli snažilo samo město s cílem si zachovat tvář k vlastním občanům.
Velice jasně se tedy uvolňuje prostor k realizaci stavby dalšího obchodního domu v centru města pouhých 100 m od PRIORU, kde jsme jako město smluvními ujednáními v rozporu se Záměrem zastupitelstva přišli o desítky milionů u nejcennějších městských pozemků v centru města.
Jakou jsou klady a zápory té akce?
O kladech mimo toho, že budeme mít v centru další obchoďák nevím …
O záporech se dá mluvit šířeji :
- prodali jsme pozemky cca 3x levněji než jak je prodával v té oblasti stát,
- přišli jsme o Společenský sál v centru, jehož stavbu za cca 100 mil. Kč jsme investorovi opět v rozporu se zveřejněným záměrem odpustili,
- přišli koneckonců o takovou blbinu, jako je to, že město nepožadovalo od investora náhradu zastavěných parkovacích míst v té oblasti a kvalitní řešení dopravy v té části centra,
- další problémy jako doprava stažená do centra a do jedné křižovatky a parkování a neexistence MHD se budou řešit už za prostředky města a tedy na to v konečném pořadí doplatí vlastní občané.
Stanovisko, proč EIA ne najdete zde http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_OLK648 .
Nu což, přivazovat se ke KAScentru nebudu, jen mně a řadě jiných voličů patrně dlouho zůstane KASC jako synonymum netransparentního městského jednání ve prospěch investora, kde město přišlo prokazatelně o desítky desítek milionů korun, protože se nechalo povodit v té věci jako pověstný volek na porážku.
Investor mazal dlouhodobě med politikům kolem huby, aby jim nakonec podstrčil suchý chleba s tím, že šlehačku si posnídá a poobědvá a povečeří sám a to hodně dlooooooouhou dobu, protože touto akcí si přišel na našem městě a našem nesplněném Záměru skoro ke 150 milionům korun (100 mil. Kč za odpuštěný Společenský sál na základě tzv. interních analýz a skoro 50 mil. za ničím nyní neodůvodněnou  „slevu“ za pozemky, které koupil za cca 1/3 jejich hodnoty).
Teď už zbývá primátorovi podepsat jen smlouvu na pozemky a věcná břemena a nechat se pak 2-3 roky vláčet po soudech, protože bude jednat pravděpodobně proti zákonu a my lidi ve městě se budeme moci tak maximálně naštvat při představě, jak barevně vypadala soutěž o záměr zástavby po KASC a jaké byly povinné soutěžní podmínky a co z ní nakonec šedého a nevýrazného pro vlastní lidi naši politici nechali postavit.