O mírných nepravdách ze strany Czech radaru

Tak nám byl ústy společnosti Czech radar vmeten argument o nebezpečnosti měření s vyznačením úseků měření. Upozornil jsem na to obratem naše městské radní, aby o tomto riziku věděli. Je-li tomu skutečně tak, že je to skutečně „méně bezpečné “ než loni, než se začalo měřit, určitě se oni nějak patřičně zachovají a měření zruší. 

Pokračováním v měření ( i po upozornění na údajnou nebezpečnost označení úseků ) podle mne natvrdo jen poukáží na to, že „chybovat je lidské“, ale že se ve skutečnosti chybuje méně a to je naším cílem !!!

Nechci natvrdo říkat, že Czech radar cíleně s tou nebezpečností lže ( nemá na to žádný relevantní důkaz opřený třeba o policejní statistiky a tedy sděluje jen své dojmy).  Chci jen upozornit na určitá výrazová zkreslení použité firmou Czech radar.

Je to vše jako v tom starém přirovnání, jak kdo vidí polopráznou láhev.

Jak jí vidí optimista a jak jí vidí pesimista. Roli „Pesimisty“ u nás hraje Czech radar – proč ne, když potřebuje co nejvíce penízků, aby svět viděl lépe :).

Byli jsme na 3 kontrolních místech zmasírování argumentem v tom směru, že se nejezdí bezpečně.

Měření Brněnská – počet 1245 průjezdů aut, zachyceno 177 přestupků – tzn. 86% řidičů jelo absolutně správně,  6% jelo v rozmezí 50-60 km, 8% v rozmezí 60-70 km a 0% !!! jelo vyšší rychlostí – tedy nikdo nejel nad 70 km , což je podle mne rozhodně úspěch.

Měření Olomoucká – počet 1289 průjezdů , zachyceno 261 přestupků – tzn. 80% řidičů jelo absolutně správně, 7% jelo v rozmezí 50-60 km, 13% jelo v rozmezí 60-70 km a 0% !!! jelo vyšší rychlostí – tedy nikdo nejel nad 70 km, což je podle mne opět rozhodně úspěch.

měření Kojetínská - počet průjezdů 1342, zachyceno 461 přestupků – tzn. 65% řidičů jelo absolutně správně, 9 % jelo v rozmezí 50-60 km, 24 % jelo v rozmezí 60-70 km a pouhých 9 řidičů  !!! řidičů jelo rychlostí 70-80 km a pouzí 2 hochštapleři jeli rychlostí vyšší …

Lokalita

50 – 60

60 – 70

70 – 80

80 více

celkem přestupků

celkem průjezdů

průměrný počet přestupků, které vyfotí stacionární radar v lokalitě za 1 celý den

Brněnská

75

102

0

0

177

1245

8

Kojetínská

123

327

9

2

461

1342

33

Olomoucká

96

165

0

0

261

1289

4

 

Ať mi proboha nikdo neříká, že nedošlo k radikálnímu zlepšení stavu dopravy…

Víte – celé je to s těmi radary nějaké pomotané. Připomíná to stará populistická řešení, kdy na jednu věc má existovat jedno zázračné řešení.

Jezdí lidi rychle? Tak tam dejte radar a on je naučí … jak jednoduché a geniální!!!  – škoda, že na to dávno nepřišli američani a že to nepoužívají kdekoliv na cokoliv...

Kdyby to bylo takhle jednoduché, proč stavět blikající přechody, proč je vlastně osvětlovat, proč dělat bezpečnostní ostrůvky pro přechod přes silnice – když stačí na rychlost zázračná škatule…

Pokud je jednoduchým řešením vše svázat radary – prdněme je každých 300 m ať hlídají.

Cítete sami tu absurdnost řešení?

Člověk není stroj, aby reagoval metodou zapnuto x vypnuto. Člověk dělá chyby a musí se chovat správně proto, že ví, že se to takto má a že je k tomu řádně poučen a že je k tomu stále vychováván. Snad proto existují univerzity třetího věku, aby na sobě člověk mohl stále pracovat.

Celou dobu se pohybujeme v režimu přestupků a ne trestných činů a nikdo zatím neřekl, jaká je společenská nebezpečnost těchto přestupků – zejména tam na té Kojetínské. Pokud by byla vyšší, určitě by už PČR reagovala.

Řešení boje proti přestupkům musí být v kombinaci všeho dostupného – od prevence , výchovy, stavebně dopravních řešení až třeba po ten postih od radaru.

Mít ale pocit či dokonce přesvědčení, že nás jen sankce k něčemu naučí, je zrádné.

Vím, je to pohodlné a zbavuje nás to nutnosti o věcech přemýšlet a něco stále vymýšlet. 

Ale na řešení problémů snad ty lidi na radnici máme – aby o věcech přemýšleli globálně a ne proto, za ně přemýšlel někdo jiný a ještě jsme mu za to platili…

Příspěvek byl publikován v rubrice Radary v Prostějově se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>