Za vše může jen počasí ?

Zpráva z tisku MF Dnes 10.9.2008 ohledně nízké návštěvnosti prostějovského akvaparku:

Pokud by do akvaparku v prostějovských Koupelkách letos přišlo stejně lidí jako loni, podle provozovatelů by si moderní vodní centrum za dvě stě milionů korun zřejmě vydělalo na svůj provoz. Bazény a skluzavky v letošním roce ale navštívilo jen osmapadesát tisíc lidí, což je propad asi o dvacet tisíc návštěvníků. Může za to nepříznivé počasí. Prostějovská radnice však upozorňuje na to, že akvapark je službou pro obyvatele města, a tím pádem není rozhodující, zda se ekonomicky vyplatí, či nikoliv.

„Provozní ztráta nebude nijak dramatická, odhaduji ji kolem dvě stě tisíc korun. I když letos přišlo méně lidí, tržby budou zhruba na stejné úrovni jako loni, za což může mírné zvýšení vstupného.

Kdyby byl letos počet návštěvníků stejný, provoz by se podle všeho dostal do černých čísel,“ potvrdil Vladimír Průša, šéf Domovní správy Prostějov, která akvapark provozuje. Před rokem ho navštívilo osmdesát tisíc lidí. …

Letos ke třem bazénům, trojskluzavce a sto metrů dlouhému toboganu přibyly další dvě vodní atrakce. Návštěvníci si mohli vyzkoušet například novou skluzavku kamikadze a další šedesátimetrový tobogan, což přišlo asi na dvacet milionů korun. Zároveň ovšem o třicet korun podražila celodenní vstupenka. Další rozšiřování akvaparku město v nejbližší době neplánuje. „Kromě běžné údržby a například úprav zeleně si nemyslím, že bychom v nejbližší době ještě do akvaparku nějak masivně investovali,“ …

Konec citace .

Co mohu k průběhu letošního léta říci ?

Našel jsem na netu stanoviska osob nejodpovědnějších a to meteorologů :

na stránkách www.meteopress.cz  najdeme stanovisko k počasí za měsíc srpen :

… Dnešním hostem byl v MeteoTV Dr. Vladimír Vondráček, který zhodnotil letošní srpen po stránce teplotní a srážkové. Srpen s průměrnou měsíční teplotou 17,3 st. C. byl teplotně nepatrně nadnormální (+0,5 st.). Nejteplejší byla jižní Morava s odchylkou + 0,7, nejchladnější západní Čechy s odchylkou  + 0,2 a severní Čechy, kde bylo dosaženo přesně normálu.

Srážkově byl srpen naopak podnormální, na našem území spadlo 67 mm, což je 88 procent normálu. Morava byla na tom se srážkami poněkud lépe, na severní Moravě spadlo 84 mm, což je 99 procent normálu. Nejsušší byl kraj východočeský, kde napršelo jen 66 mm – tedy 78 procent normálu.

 

A jak si na tom stál červenec ?

 

… Léto je v plném proudu. Máme za sebou první prázdninový měsíc, který léto připomínal na úplném začátku a v posledním červencovém týdnu. Nejteplejšími dny v červenci byly 1.,2., 11.července a pak období od 28. do 31.července, kdy se rtuť teploměru pohybovala přes 30 stupňů Celsia. Naopak období od 16. do 20.července bylo teplotně podprůměrné.

„K prázdninovým měsícům na území České republiky patří samozřejmě i bouřky doprovázené nebezpečnými doprovodnými jevy, které se nám nevyhýbaly ani letos. Zpravidla bouřky ukončovaly příliv teplého jižního vzduchu,“ vysvětluje meteoroložka Dagmar Honsová.

Červenec 2008 nedosahoval takových extrémů jako července 2006, který přinesl 20 tropických dnů nebo července 2007, který přinesl odpolední teplotu v pražském Klementinu 37,3 stupně Celsia.
Závěrem tedy můžeme říct, že letošní července byl teplotně průměrný.

Takže závěr pro odpovědné osoby : v počasí za skoro 1/3 propad návštěvnosti prostějovského akvaparku proti loňskému roku příčinu až tak nehledejme, zkusme příčiny nezájmu prostějovanů o atrakci za skoro čtvr miliardy hledat jinde .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>