KASC – střed velkých očekávání a sjednané reality

V souvislosti s nelítostně se krátícím termínem ZÁSADNÍHO rozhodnutí města ve věci jak Tržnice, tak Společenského domu nezbývá nic jiného, než věřit, že se nějak věci ještě dají do pořádku.

Můj názor jsem zde prezentoval dostatečně, proto si dovolím udělat jen takové malé shrnutí, jak byl v minulosti ve věci zejména sálu pro 500 osob prezentován záměr města.

Jde o časově uspořádaný výcuc mediálních vystoupení zástupců města udělaných v Prostějovském deníku.

Takže nejdříve KASC:

co se lidem slibovalo opakovaně v roce 2009 a i investor to potvrzoval:

 

2.4.2009 http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/o-kas-centrum-soutezi-tri-investori20090401.html

 

Sál pro pět set lidí a parkování

Radnice má i další požadavky.

„Předkládaný záměr musí respektovat městskou památkovou zónu a zajistit co nejvíc parkovacích míst. Součástí navržené výstavby pak bude také společenské centrum se sálem projektovaným pro nejméně pět set lidí,“ poznamenal.

„Jde o obrovskou investici a nesmírně lukrativní pozemky přímo v centru města. Teprve až investor splní naše podmínky, dojde k prodeji,“ řekl Uchytil.

 

 

24.4.2009 http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-co-zamysli-s-kas-centrem-investori-zatim-t.html

Radnice prodává KaS centrum i s pozemky za 49 miliónů

Radnice prodává Společenský dům s okolními pozemky o rozloze patnácti tisíc metrů čtverečních plochy za devětačtyřicet milionů korun. Požaduje, aby v lokalitě vzniklo obchodně společenské centrum se sálem pro pět set lidí a co největšími parkovacími plochami. Projekt přitom nesmí hyzdit historické centrum města.

 

7.5.2009 http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/kas-o-vitezi-bude-jasno-v-srpnu20090507.html

Radnice nabízí zmíněné nemovitosti za necelých devětačtyřicet milionů korun. Chce, aby tam investoři vybudovali obchodně-společenské centrum s tanečním sálem pro pět set lidí a garážemi, jež nenaruší architektonický ráz místa.

22.5.2009 http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/kas-radnice-uz-zverejnila-slozeni-komise20090522.html

Už během příštího týdne,“ slíbil Grepl. Lidé mohou předložené dokumenty i připomínkovat, komise pak při hodnocení nabídek přihlédne k jejich názoru.

„Důležitý při výběru nejlepší nabídky bude především architektonický záměr a životnost projektu. V září by pak mohli zastupitelé rozhodnout, s jakým zájemcem bude podepsána smlouva. Nejdříve o pronájmu a poté o koupi Společenského domu a jeho okolí,“ prohlásil prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

Radnice nabízí zmíněné nemovitosti za necelých devětačtyřicet milionů korun. Chce, aby poblíž židovských uliček vybudovali investoři obchodně-společenské centrum s tanečním sálem pro pět set lidí a garážemi.

11.10.2009 http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/kasc-manthellan-je-nejlepsi20091110.html

Juraj Aláč, tiskový mluvčí Manthellanu, popsal, že základní myšlenkou jejich návrhu je doplnit stávající centrum města zajímavými a funkčními stavbami tak, aby zapadly do současné zástavby a splňovaly požadavky prostějovské radnice.

„Vstup do nového kulturního stánku je plánován z nároží ulic Komenského a Na Spojce. Vlastní společenský sál pojme minimálně pět set osob, bude sloužit nejen pro pořádání plesů a tanečních, ale také například jako místo pro koncerty, kongresy, promítání filmů a podobně,“ uvedl.

 

A jaká nastala realita v roce 2010?

 

4.8.2010 http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/otazniky-kolem-kasc-co-vlastne-radnice-planuje.html

 
Kde bude knihovna? Nevíme. Co bude s tržnicí? Uvidíme. Kdo vybuduje nový kulturní dům? Neřekneme.Takto lze shrnout postoj prostějovských radních a zastupitelů v otázce patnácti tisíc metrů čtverečních u Společenského domu (KaSC) v Komenského ulici.
 

„Ve smlouvě, kterou jsme s městem podepsali v polovině července, je ustanovení, které říká, že na základě interního vyhodnocení si společenské centrum postaví město samo a ve vlastní režii,“ sdělil včera mluvčí Manthellanu Juraj Aláč.

Podotkl, že zbytek zástavbového záměru, týkajícího se například otázky stávající tržnice a místa, kde by snad mohla stát nová knihovna, bude jejich společnost řešit v součinnosti s městem.

Podmínky smlouvy s Manthellanem doladili prostějovští zastupitelé na neveřejném semináři, který se konal počátkem června.

 
Nejvíce problematické pro občany tedy zůstává to, na základě čeho město změnilo svůj náhled na věc a přešlo od stavby Společenského domu v režii investora na záměr to stavět samo.

citace ze smlouvy : …Po dokončení výběrového řízení se však Město na základě interních analýz rozhodlo realizovat výstavbu Kulturního centra samostatně a ve vlastní režii …

Kdo je ale vlastně to anonymní „MĚSTO“? 

Město nemá hlavu, město někým jedná – některou městskou hlavu v původním vyjednávacím týmu muselo napadnout změnit kriteria soutěže.

Uběhl už rok a čtvrt od podpisu smlouvy a stále není nic jasného…

Zůstane či nezůstane v centru tržnice?

Bude mít město Společenský sál pro 500 osob ano – ne a kdo ho postaví?

Co brání setsakra například té pracovní komisi zastupitelstva ke KASC v rámci transparentnosti procesu zveřejnit, kdo je autorem tohoto interního materiálu a zda tento materiál měl vypracovanou nějakou oponenturu? A tím veřejnosti tedy doložit na základě vlastně jakých podkladů „město“ zásadně změnilo původní záměr soutěže…

Vždyť jde o pouhých minimálně 60 mega a to v době sílící ekonomické recese a tedy nedostatku financí na jakékoliv investice.

Mimochodem – najdeme odvahu zveřejnit, kdy tento interní materiál zásadně měnící podmínky původní soutěže o architektonický návrh projednala vlastně i rada města a kdy i zastupitelstvo, aby jím revokovala své původní rozhodnutí z roku 2008 a jak bylo o tomto dokumentu hlasováno?

Víte, když nerozkryjeme karty, na základě čeho a vlastně proč si má Společenský sál stavět samo město a proč tato podmínka nezůstala na investorovi, zůstane nám jako městu v ruce jen černý Pert a z centra města zmizí jak Tržnice, tak Společenský sál.

a nyní Tržnice:

23.10.2010 http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/trznici-v-prostejove-opousteji-prodejci-ma-nejiste.html

Místostarosta Zdeněk Fišer (ČSSD) tvrdí, že myšlenka tržnice u místního nádraží je čistě hypotetická.

„Nynější projekt tuto otázku nezahrnuje,“ dodává s tím, že řeší naopak silnice, cyklostezky, chodníky, zastávky, osvětlení a zeleň.

„Stavba obchodního centra v lokalitě Společenského domu se vlastního prostoru městské tržnice nijak nedotkne,“ ubezpečil Fišer.

 
Co bude s tržnicí? Uvidíme.

Odborné komisi, radním a posléze i zastupitelům Manthellan nabídl, že postaví obchodní centrum s podzemním parkovištěm, kulturní sál pro více než pět set lidí, knihovnu a rezidenční bydlení. Vše takovým způsobem, aby nenarušil architektonický ráz lokality.

Co z tohoto plánu nakonec zbude, je nejasné.

Podmínky smlouvy s Manthellanem doladili prostějovští zastupitelé na neveřejném semináři, který se konal počátkem června.

„Věci se tam probraly. Na následném zasedání zastupitelů, kde se hlasovalo o znění smlouvy s firmou, se o tomto bodu programu už v podstatě nediskutovalo. Všech třicet přítomných zastupitelů hlasovalo pro schválení smlouvy,“ informovala prostějovská mluvčí Jana Gáborová.

 4.10.2011 http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/neberte-nam-trznici20111003.html

Nikdo neřekl, že se bude tržnice bourat,“ prohlásil Pišťák.

Starosta k věci

Starosta Pišťák v pondělí dopoledne autorům petice, kteří se za ním vypravili na radnici, řekl, že jeho názor je ponechat tržnici na místě.

Otazníky kolem tržnice

Místostarosta Zdeněk Fišer (ČSSD) již dříve prohlásil, že myšlenka přemístit tržnici u místního nádraží je čistě hypotetická. Zároveň ubezpečil, že stavba obchodního centra v lokalitě Společenského domu se vlastního prostoru městské tržnice nijak nedotkne.

Tržnice v Prostějově určitě bude. Otázkou, kde ji umístit, se bude rada města zabývat na počátku příštího roku,“ slíbil v prosinci 2010 prostějovský místostarosta Jiří Pospíšil (ODS). Do podzimu roku 2011 nedokázal prodejcům ani návštěvníkům trhů říct, co špičky města plánují.

1 komentář u “KASC – střed velkých očekávání a sjednané reality

  1. Pingback: KaS centrum Prostějov: aneb občane, nemáš žádná práva - rotten77 | rotten77

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>