Zisk z provozování aquaparku? Zpráva skoro jako z radio Jerevan

Tak se přímo od pramene, z oficiálních zdrojů dozvídáme http://www.prostejov.eu/cz/aktuality/aquapark-hlasi-narust-navstevniku-provoz-je-zisku.html , že aquapark je v zisku. Nevěřím vlastním očím…

Za sebe mohu říci jen to, že slyším-li ve spojitosti s aquaparkem slovo zisk při znalosti jeho ekonomiky ( dostupné třeba na webu www.justice.cz ), otevírá se mi kudla v kapse.

Provozování aquaparku ať u nás, tak v Olomouci je ve skutečnosti výrazně prodělečné – už z principu věci – vysoké náklady na energie a vstupní investici, kdyby to bylo za plnou cenu, nikdo by tam nechodil.
V Olomouci příspěvek na provoz dávají z města transparentně v formě příplatku do společnosti aquapark provozující, u nás náklady na investici a úroky neviditelně pro lidi hradí město pře druhou společnost MIPROSTAV, který je nepromítá do nájemného vůči druhé městské společnosti Domovní správa.
 
Proč to neříci na rovinu? Pak totiž v mediích slyšíme ty optimistické řeči o tom, že aquapark pro někoho vydělává.
 
Je potřeba říci o ekonomice aquaparku toto: tržby 3 mil. Kč děleno cca 62000 lidmi za sezonu = průměrná hodnota vstupného ani ne 50 Kč na 1 člověka denně.
 
Skutečné náklady, kde by byly hrazeny nejen provozní, ale i investiční náklady a finanční náklady by byly v řádu 3 mil. provoz + 4 mil. úroky z úvěru + 4 mil. Kč na odpisy = 11 mil. Kč nákladů ( v té nejoptimističtější kalkulaci na 0 Kč zisku ) děleno 62000 lidmi = cca 180 Kč na 1 vstupenku.
 
Tolik by ve skutečnosti musela stát vstupenka bez DPH, aby na provoz aquaparku  nedopláceli ti, co tam vůbec nechodí a dávají přednost třeba kultuře.
 
Nic není zadarmo. Je potřeba lidem otevřeně, transparentně a hlavně opakovaně říkat, že celkový provoz aquaparku město ve skutečnosti dotuje minimálně dvouapůlnásobkem až trojnásobkem !!! toho, co se platí u pokladny jako vstupenka.
 
A že když se někdo z jedné městem vlastněné společnosti odváží řici, že na provozu aquaparku vydělává, měl by se podívat ihned k tomu vlastníkovi areálu ( jiná městem vlastněná společnost), která v tom okamžiku více jak 20x více jeho „zisku“ prodělává.
Příspěvek byl publikován v rubrice Aquapark Prostějov se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>