Tzv. „soutěž“ na stacionární radary u nás a skutečná soutěž v Turnově

Rozhodnutí rady našeho města jít cestou nájmu a ne cestou pořízení radaru jsem už komentoval dříve. Nu což. Pokud někdo dokládá nějakým materiálem, že nájem je lepší vlastnictví, je nutno rozhodnutí rady respektovat. Praxe ukáže, co a jak bylo lepší.

V současnosti probíhají 2 velké soutěže o pořízení stacionárních radarů. První je u nás a soutěžíme o 11 radarů a druhá (ačkoliv byla vyhlášena dříve) běží v Turnově. Další bezva byznys pro Czech radar se připravuje např. v Sokolově ( http://vary.idnes.cz/sokolov-si-pronajme-dvacet-pevnych-radaru-fib-/vary-zpravy.aspx?c=A120926_180424_vary-zpravy_slv ).

Zadání zakázky na soutěž v Prostějově najdete zde www.pavelbursa.cz/zd_prostejov.pdf a odůvodnění zakázky na www.pavelbursa.cz/od_prostejov.pdf .

Zadání zakázky na soutěž o nájem v Turnově najdete zde www.pavelbursa.cz/zd_turnov.pdf a odůvodnění zakázky na www.pavelbursa.cz/od_turnov.pdf .

Ačkoliv jde v principu o nájem radarů, které města dávno užívají ( obě města od 2008), zadání zakázek vykazuje 2 základní rozdíly.

Ad 1) CENA NÁJMU

Město Turnov uvádí soutěžní cenu 10.000.000,- Kč bez DPH za nájem 5 let pro 7 radarů – to činí průměrně měsíční náklad cca 23810 Kč měsíčně za 1 radar. Tuto cenu v odůvodnění zakázky popisují jako cenu zjištěnou průzkumem trhu a na základě zkušeností zadavatele s nájmem měřících zařízení.

Město Prostějov uvádí soutěžní cenu 5.250.000 Kč bez DPH za nájem 4 roky pro 11 radarů – to činí průměrně měsíční náklady cca 9943 Kčtaké v odůvodnění zakázky uvádí, že tato cena odpovídá průměrným cenám u stejných a obdobných zakázkách zjištěných průzkumem trhu.

Jsem z toho jelen – oba chceme to stejné, oba jsme si na neexistujícím trhu těchto zařízení udělali průzkum trhu a zjistili jsme přitom cenu se tak řádově odlišující ( my 9943 Kč á 1 měsíc á 1 radar a město Turnov 23810 Kč á 1 měsíc á 1 radar).

Mně to spíše napovídá, že někde je chyba – ale kde?

Když jsem požádal MP Prostějov, garanta té zakázky o podrobnější informaci, kde vzali oni ta čísla nájmu zjištěného „průzkumem trhu“, bylo mi sděleno, že mi informaci nemohou sdělit z důvodu probíhajícího zadávacího řízení. Nu což, počkáme na konec soutěže a zeptáme se případně přes 106/1999 Sb.

ad 2) OMEZENÍ SOUTĚŽE

Zatímco u pořízení téhož v Turnově oni zvolili otevřené podmínky bez vyžadování referencí a rozhoduje jen cena, my jsme zvolili mimo ceny ( uznávám extrémně nízké) jednu zásadní omezující technickou kvalifikační podmínku.

Já tuto omezující podmínku pro soutěž považuji za základní problém zakázky.

Při znalosti toho, jak je totiž trh zakázek se stacionárními radary v ČR úzký ( kdo chce informace o umístění stacionárních radarů najít, může použít volně dostupnou databázi radarů do autonavigací www.poi.cz ), je evidentní, že jakékoliv vyžadování reference soutěžitele na 5 radarů v rámci 2 zakázek v posledních 3 letech je hrubé omezení soutěže.

Jaká města tam mohou totiž u Czech radaru padnout ? Ano – Prostějov a Turnov.

Město Plzeň ne, ten ty radary neodebral a fungovaly jim tam jen 3 ks radarů, než se se společností Czech radar rozešli.

Celé to s tou zakázkou zavání směřováním k jednomu předem vytipovanému soutěžiteli, který si může za takto nízkou cenu dovolit našemu městu nabídnout jen ty radary, co zde už jedenkráte používal v letech 2008-2012.

Pokud totiž platí údaje z diplomové práce http://dspace.upce.cz/bitstream/10195/39346/1/MinarikovaL_NavrhOpatreni_JJ_2011.pdf , které uvádí pořizovací cenu nájmu radar společnost: Czech Radar a.s., model: TraffiPhot III SR, cena: 685 800 Kč, pak my v Prostějově při případně 5letém nájmu za 1 měřící přístroj zaplatíme (pokud by platila cena v zakázce) jen cca 596.580,- Kč, což znamená, že ani při 5 letém nájmu se takový radar soutěžiteli nezaplatí!

A to nakrásně ukazuje, že cena nájmu námi stanovená je asi chybná a neodpovídá realitě či tato cena je účelově stanovená a spolu s omezením na technickou kvalifikační podmínku vytváří ideální prostor, aby zde Czech radar obsadil trh, aby mu zde prostě náhodou nevykvetla konkurence. Tuto cenu je ochoten nabídnout protože použije 4-5 leté radary, které už jedenkráte dostával zaplacené při provizi 49% z vybraných pokut a nájmu 1000 Kč měsíčně za jeden radar.

Příspěvek byl publikován v rubrice Radary v Prostějově se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>