O čechrání peříček

Na městském webu http://www.mestopv.cz/cz/aktuality/ministerstvo-financi-zverejnilo-udaje-hospodareni-mest-obci-cr-prostejov-patri-mezi-absolutni-elitu.html se uvádí, jak se naše město chlubí skoro nulovou výši dluhu. Není to s těmi čísly až tak pravda …

Vychází se totiž pouze z hodnoty přímého dluhu města. To ovšem nic neříká o tom, že naše město má smluvně a závazně podepsané v budoucnu splatné závazky, z níchž plyne tzv. další nepřímé zadlužení. Nedá se tedy rozhodně říkat, že naše město žilo ke konci roku 2011 pouze s cca 3 mil. Kč úvěrem. Město dlužilo totiž významnou část z celkové čátky dluhu 103 mil .Kč přes svoji ovládanou společnost MI PRO STAV s.r.o. za dosud nesplacený aquapark. Přesná výše celkového dluhu města (zmiňovaných cca 103 mil. Kč) se uvádí například i v ratingu města http://www.prostejov.eu/files/Podnikatele/rating-prostejov-2011.pdf .

Je ošidné vytrhávat čísla z kontextu. To, že nic nedlužíme, neříká nic o tom, že bez dluhu jezdíme po rozbitých silnicích, že chodíme po chodnících, kde nám kachličky stříkají vodu do nohavic a koneckonců to, že náš Zámek už opravujeme bratru 20 let či že v našich školách máme nacpané třídy s 30ti děckami v jedné třídě… :( .

Prostě jiná města přehodnotila své priority a na důležité rozvojové akce si půjčila.

MÍT DLUH (rozuměj závazek např. z úvěru) na stavební investici, která podpoří růst města, která vyřeší jednorázově důležitý problém, NENÍ HŘÍCH.  Dělá to každá rodina, která například aktivně používá kreditní kartu a určitou dobu tedy žije na dluh či každá domácnost, investující přes hypotéku či stavební spoření do bydlení.

Prostě některá města ( či kraje a náš Olomoucký kraj jakbysmet ) když ví, že při každoroční existující inflaci skoro ve výši 2-3%, že když si půjčí na úrok ani ne 3%, že na tom ještě vydělají.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dění v Prostějově se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>