O budování občanské společnosti a odvaze říkat názor veřejně

Někdy si musím hold hlasitě povzdychnout nad úrovní diskuse či nediskuse ohledně bourání KASC. Zatímco já a někteří jiní svůj názor na megalomanský projekt  veřejně a dlouhodobě prezentují,  v mezích daných mi zákony a předpisy uplatňuji tu připomínku k projektu, tam podnět k tomu, aby byla patřičně známa rizika stavby, její dopady na okolí, předkladatelé záměru krytí asi podporou města statečně mlčí.

Tlačíme to celé totiž metodou buldozeru, kde kabina řidiče držící páky je odhlučněna, okna zaslepena a jen držíme radlici a tlačíme a tlačíme a hrneme to před sebou a myslíme, že problém přestane existovat ihned po té, co to celé projedeme. Protlačíme to, co chce investor a ty občane zde bydlící, drž hubu a krok , neb i tebe nabereme na radlici.

Nikde se neprezentuje věcná obhajoba projektu, nikde se neventiluje představa našich čelných politiků ohledně vize stavby, co to tam a v čem přinese přidanou hodnotu městu, neprezentuje se skutečné zdůvodnění, proč zrovna u centra města má od hloubky 10 m do výšky cca 13 m vyrůst na ploše 3 fotbalových hřišť další zbytné nákupní centrum, když předtím zde v centru jen stávající Prior svoji prodejní plochu v letošním roce zdvojnásobí na více jak 4000m. A my kousek od něj tam přidáme metrů 16000 závislých na automobilové dopravě :( .

Tato stavba původně Společensko-obchodního centra, nyní jen nákupní Galerie Prostějov, ovlivní tvář města na dalších 100 let a my stále nevíme:

a) kteří politici, kteří budou schvalovat Regulační plán šitý firmě Manthellan na míru, projekt  bezvýhradně podporují ( těm skutečně závidím jejich klidné spaní),

b) kteří politici stavbu podporují, ale mají k ní věcné a obhajitelné výhrady a co pro jejich napravení ve prospěch města konají (kde a jaké podali připomínky k nápravě projektu),

c)  ti, kteří jsou podle mi známých informací případně proti, ale statečně mlčí, protože by mohli dostat po tipci.

Ty ostatní známe – jsou nálepkováni jako odpůrci projektu – ale já bych tu nálepku jen drobně opravil – jsou to v drtivé většině jen ti, co chtějí, aby tam vyrostla stavba přesně v dikci toho, co v soutěži investor Manthellan nasliboval a ne v dikci toho, co ořezal, na čem ušetřil a co ve prospěch města raději ani neřešil.

Celé to zmiňuji jen pro připomenutí, že pomalu i u nás začíná platit to, co jinde ve spojitosti s výstavbou obchodního centra v Plzni řekl Jiří Pospíšil ( ten Plzeňský) …Jako Plzeňák jsem rád, že v centru města nevyroste obrovské komerční centrum. Otevírá se tak šance na vhodnější využití tohoto území. Plzeňáci hlasováním v referendu mimo jiné ukázali, že se v posledních letech mění nálady obyvatel, zvláště u mladé generace. Před několika lety jsme všichni toužili mít nejlépe hned vedle svého bydliště moderní obchodní centrum. Teď si naštěstí čím dál tím více uvědomujeme, že v životě jsou důležité i jiné hodnoty, například zdravé životní prostředí či ochrana kulturních památek, které nám zanechali naši předkové. Vyspělost společnosti se nepozná podle toho, kolik kde máme komerčních center, ale podle toho, jak se společnost stará o památky, přírodu,…atd.

Škoda, že takový pragmatický postup chybí u nás. Nebude totiž Prostějov o nic více světovější, když zde kousíček od centra bude mít naše město tisícíprvé tuctové nákupní centrum a to jen proto, aby se centrum tzv. „oživilo“.

1 komentář u “O budování občanské společnosti a odvaze říkat názor veřejně

  1. Máte naprostou pravdu. Bohužel žijeme v zemi, kde prezident vyhlásí amnestii, aby kryl největší darebáky, sebe nevyjímaje, protože právě on je autorem zločinného výroku, že peníze jsou až na prvním místě. Pevně doufám, že ho dějiny jednou dostihnou a bude po zásluze přiřazen k Hitlerovi, Stalinovi a dalším mega-darebákům, kteří zničili celý národ.

    Prostějov stále žije v zajetí peněžního boha. Ve jménu tohoto falešného boha je nám slibována prosperita a blahobyt, zatímco reálně bohatnou jen darebáci a všichni ostatní upadají do obrovské bídy. Obchodní centrum Manthellanu bude možná posledním chrámem tohoto lživého boha mamonu. Ale zabránit jeho stavbě (nebo alespoň vyhloubení té obrovské díry) na rozdíl od Plzeňáků nejspíš nedokážeme. Protože bohu mamonu věří většina našich zastupitelů a velká část obyvatel tohoto města.

    Probuzení přijde až s tou dírou. Bude to pozdě, ale jednou tu budeme mít památník obětí druhé totality, jaký jiná města mít nebudou. I tak se můžeme stát světovými…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>