Hra na pravdu, aneb jak na tom vlastně jsme s podporou projektu Galerie Prostějov

Skutečně mi vadí to, že neznám aktuální stav podpory předloženého projektu ze strany vedení města. Jde o investici za 1 mld. Kč, v bezprostřední blízkosti centra, evidentně projektovanou zásadně odlišně od vysoutěženého záměru a nikdo nic neví, zda je to podle vedení města 100% v pořádku či zda tam i na úřadě vidí zjevné disproporce v projektu. Co víme je jen to, že město podalo žádost o EIU a tak se dostalo do nepříjemné roviny, kdy projekt má obhajovat a současně v tomto řízení má nestranně hájit zájmy města a jeho občanů.

Zvolil jsem netradiční hru „Na pravdu“ a poslal jsem radním města žádost o kratičkou odpověď na jednoduchou otázku v této věci. Uvidíme, kdo a jak odpoví. Aspoň bude jasno, jakou podporu má projekt ve vedení města.

Podání na úřad najdete zde:

Členům Rady statutárního města Prostějov

Ing. Pavel Burša

V Prostějově 31.1.2013

Vážení přátelé,

v souvislosti s přípravou projektu firmy Manthellan nastává nyní ve veřejnosti pověstné „babylonské zmatení jazyků“ (u nás názorů) v tom směru, jak se město svými některými aktivními kroky přímo zapojuje do dění kolem stavby Obchodního centra. Veřejnost může být zmatena, zda vedení města má na sobě stále triko ve žluté barvě s logem města či zda jsme se už ve skutečnosti nestali jen převodní pákou soukromého investora k realizaci přesně toho, co si on jen podle svého nakreslil a vymyslel.

Chtěl bych Vás požádat netradičně po skončení jednání rady dne 5.2.2013 o spolupráci s paní tiskovou mluvčí o mediální zahrání si hry „Na pravdu“.  Šlo by z Vaší strany o jednoduché vyjádření do místních medií, jaký je Váš konkrétní osobní názor na problematiku stavby Obchodního centra firmou Manthellan.

Otázka do hry „Na pravdu“ zní: „Jste pro realizaci projektu Obchodního centra přesně dle záměru podaného společnosti Manthellan ve znění přílohy oznámení podaném dne 18.12.2012 na krajský úřad do procesu EIA? Tedy tak, jak si to Manthellan nakreslil, propozičně dislokoval včetně toho, jak v projektu mj. řeší dopravu a  zástavbu centra?“

Bude stačit Vaše odpověď jednoslovně Ano či Ne. Mlčení se nepřipouští, neboť to znamená ztrátu politického fantu a koneckonců i v životě jsou situace, kdy se dá říci pouze Ano či Ne a nic jiného není možné (třeba na vlastní svatbě) .

V případě, že máte někdo z Vás vůči tomuto konkrétnímu záměru nějakou připomínku a odpovíte Ne, připojte prosím k tomu sdělení paní tiskové mluvčí shrnutí toho, v čem má projekt podle Vás slabé místo a zda jste už využil či využijete jako zastupitel svého práva podat připomínku do tvorby Regulačního plánu či případně do opakovaného projednávání EIA.

Vážení členové rady,

doba přechází od obecných a nezávazných vyjádření typu „Světu mír či Podpora městského centra“ do přesné a závazné konkretizace „a jak toho chceme dosáhnout a jak to tam bude vypadat“. Na Vás zejména je to, zda se zvolí cesta nám nalinkovaná soukromým investorem či zda se budou hledat skutečná kompromisní řešení. Zatím jsem ale nikde cestu ke kompromisu nenašel a jako město jsme u tohoto projektu ve zjevné defenzívě.

Máte velkou politickou odpovědnost za řízení města, proto si myslím, že byste v této fázi projektu měli veřejnosti jednoduše a transparentně sdělit, jak jste na tom ve vztahu k této stavbě, která možná na 50-70 let zásadně ovlivní tvář centra města a kde se do právě projednávaných schvalovacích procesů linkují zásadní omezení a dispozice stavby, která se tak zásadně odlišuje od původně vysoutěženého záměru.

Jako vhodné mediální zveřejnění bych navrhl třeba netradiční tiskovou zprávu ve formě hromadné odpovědi na otázky jednoho všetečného občana města vypracovanou paní tiskovou mluvčí, kde by každý člen rady mající zájem sdělit svůj názor na projekt dostal prostor prezentovat svůj názor veřejnosti na daný projekt.

Co Vy na to? Zahrajete si s veřejností „Hru na pravdu“? Názor části veřejnosti na stavbu zajisté znáte. Právě proto má i veřejnost právo znát Váš konkrétní názor na zde již postupně konkretizovanou věc.

S přátelským pozdravem a vírou v jasnou odpověď   Ing. Pavel Burša

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>