Transparentní radnice II. – další návrhy směrované na radu města

Vzhledem k tomu, že se z původního návrhu uvedeného zde http://www.pavelbursa.cz/TRP.pdf podařilo realizovat jen určitou část, neusnul jsem na vavřínech a opět jsem cestou podání na městskou radu apeloval na zavedení dalších prvků, které učiní rozhodovací procesy na městě transparentnější.

Shrnutí žádosti:

- zveřejnit faktury města (minimálně jejich soupisy) po celou dobu současného politického vedení města

- doplnit jednací řád rady města po vzoru města Písek

- skutečně přestat nechat úředníky vymýšlet složité konstrukce, proč něco u nás stále nejde a materiály pro jednání rady města po vzoru města Písek ( kde to za stejné legislativy jde) natvrdo zveřejnit

- otevřít co nejdříve smlouvy města veřejnosti – přeci se nemáme za co stydět a žádné kostlivce snad neskrýváme

- zabezpečit co nejdříve on-line přenos jednání zastupitelstva jako pro někoho jedinou možnost se podívat, jak naši někteří zastupitelé vůbec vypadají a co se tam ve prospěch lidí projednává a jak se argumentuje.

Obsah podání najdete v textu níže:

Rada statutárního města Prostějov

Ing. Pavel Burša

V Prostějově 29.3.2013

Návrh rozšíření projektu Transparentní radnice

 Vážení členové rady města,

moc děkuji za Váš pokrok v tomto směru, kdy se nám snad podařilo částečně odstranit mentální blok v přístupu ke sdílení informací o dění ve správě města. Chtěl bych Vás všechny proto požádat o podporu pro níže uvedené návrhy, protože když dovedeme říci po letech A (začít konkrétně zveřejňovat, na co jsou veřejné peníze spotřebovány), určitě zvládneme i další písmena abecedy – například :

 ad B) faktury města přijaté a vydané zveřejnit zpětně za poslední volební období

Navrhuji radě města rozhodnout, že sestavy faktur nyní uváděné za rok 2013 budou zveřejněny za celé současné volební období – tedy i zpětně za roky 2010, 2011 a 2012. Jde o sestavy ve formátu pdf generované ze stávajícího ekonomického software, kde je jejich tvorba skutečně nenáročná na jakékoliv finance města.

ad C) převzít zkušenosti města Písek a provést úpravu jednacího řádu rady města

Navrhuji radě města změnit naši stávající úpravu jednacího řádu: „článek 4, odstavec7) Písemné materiály určené pro jednání rady města předkládá navrhovatel Odboru kancelář starosty ve stanoveném počtu výtisků tak, aby mohly být doručeny nejpozději do 7 dnů přede dnem jednání rady města jeho členům.“,

nově navrženou úpravou o 1 větu:  „článek 4, odstavec7) Písemné materiály určené pro jednání rady města předkládá navrhovatel Odboru kancelář starosty ve stanoveném počtu výtisků tak, aby mohly být doručeny nejpozději do 7 dnů přede dnem jednání rady města jeho členům. Zároveň jsou tyto materiály před jednáním rady města zveřejněny na webových stránkách města Prostějov“.

Odkaz na funkční řešení: http://www.mesto-pisek.cz/soubory/dokument11088.pdf

ad D) na základě úpravy jednacího řádu zveřejnit k avizovanému programu jednání i konkrétní podklady pro jednání rady

Setkal jsem se totiž s výkladem našeho úřadu, který si evidentně plete „neveřejnost“ jednání s „tajností“ jednání a odmítá uvolnit existující informace podle 106/1999 Sb. k avizovanému programu jednání rady. Skutečně mi vadí náš odtažitý přístup ke sdílení informací, kdy naše město opakovaně nehledá důvod, jak občanům vyhovět, ale spíše o to více opakovaně zdůrazňuje, proč to u nás nejde. Uvádím proto konkrétní příklad, že za platnosti stejného zákona o obcích to s tím zveřejňováním informací o jednání rady města funguje:

http://www.mesto-pisek.cz/samosprava-mesta/DIR-rada-mesta/DIR-materialy-jednani-rady-mesta-2013 .

Navrhuji radě města zveřejnit tedy současně s programem jednání rady i podkladové materiály ve formátu pdf. Protože když to roky funguje v Písku, tak chci věřit, že to u nás také zvládneme. Jako základní důvod tohoto přístupu ke sdílení informací uvádím to, že radě města jsou svěřeny některé konkrétní pravomoci podle zákona o obcích, které jsou mimo kontrolu zastupitelstva a de facto i mimo kontrolu veřejnosti. A je skutečně čas to napravit a být více transparentní. Opět s argumentací, proč to blokovat, když jinde to jde a u nás zatím ne.

ad E) skutečně zveřejněme uzavírané smlouvy města minimálně po vzoru města České Budějovice či Prahy

Nemohu věřit tomu, že může uspět argument o tom, že smlouvy města Prostějov zahltí náš web. Když to jde v  http://www.c-budejovice.cz/cz/mesto/aktuality/stranky/lepsi-zverejnovani-smluv.aspx či v Praze, http://www.praha.eu/jnp/cz/home/magistrat/uredni_deska_a_oznameni/evidence_smluv/index.html, tak si myslím, že když bude politická vůle, tak to půjde i u nás. Místo zbytných peněz na reklamu dejme po letech spíše peníze do kvalitního městského webu a zejména jeho obsahu tak, abychom s ním mohli po letech třeba soutěžit o Zlatý erb o nejlepší weby měst. V tom směru nám totiž ujíždí vlak – jak po stránce technologie, tak i obsahu.

ad F) skutečně začněme reálně uvažovat o on-line přenosech z jednání zastupitelstva

Nechci věřit tomu, že Vy jako čelní politici města, necháte jen tak hozenou rukavici ukázat veřejnosti jak jednáte ve jménu města či jak na hlavním plénu města argumentujete ve prospěch občanů bez využití moderních metod komunikace a oslovování veřejnosti. Kdesi se v souvislosti s veřejnými zakázkami IT  na  magistrátu mluvilo o tom, že naše počítačová síť je velice kvalitně dimenzována – tak toho prostě využijme a pojďme do toho.

s pozdravem Ing. Pavel Burša

Příspěvek byl publikován v rubrice Dění v Prostějově se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>