Příspěvek do diskuse o podmínkách stavby dalšího prostějovského nákupního centra v lokalitě po KASC

Aby řeč před volbami nestála, oslovil jsem přes facebook  2 zastupitele za ČSSD kandidující do parlamentu (pana Smetanu a pana Holíka) ve věci „Galerie Prostějov“ níže uvedenými otázkami, aby bylo více vidět, jak oni chtějí nejen spravovat náš stát, ale i náš Prostějov …

Vážený pane zastupiteli, kandidáte do Poslanecké sněmovny,

nejen velkými volbami je člověk živ, přehoďme tedy výhybku na náš Prostějov a zkuste prosím najít na níže uvedené otázky co nejpřesnější odpověď:

– jste pro realizaci záměru stavby dalšího obchodního centra „Galerie Prostějov“ v oblasti KASC podle návrhu společnosti Manthellan, který nebyl předmětem soutěže o nejlepší záměr a který je tedy úplně odlišný od jejich soutěžního řešení z roku 2009?

– budete hlasovat jako prostějovský zastupitel za ČSSD pro Regulační plán té oblasti zpracovaný podle žádosti firmy Manthellan neobsahující sál pro 500 lidí, ačkoliv jeho vznik pro tuto oblast předpokládá stále platný záměr zastupitelstva z roku 2008?

– souhlasíte s tím, aby město Prostějov prodalo pozemky soukromému investorovi k výstavbě obchodního centra v té oblasti 3 x tak levněji, než je cena obvyklá stanovená českým státem a tím městu Prostějov vznikla škoda více jak 70 mil. Kč z rozdílu prodejních cen?

Odpověď prvního z nich najdete v diskusním vláknu uvedeném zde https://www.facebook.com/ps.smetana/posts/10200649708512022?comment_id=4935041&offset=0&total_comments=20&notif_t=feed_comment .

Vyberu hlavní odpověď ( nezkrácenou) na výše uvedené otázky:

Vážený pane Buršo, jak vidno nemáte koalici na radnici co vytknout a tak se držíte stále jen jednoho tématu. Přesto, že jsem se Vám vyjadřoval již x-krát, tak to udělám znovu. Nejprve připomenu trochu historie: se záměrem řešit prostor KaSC přišla minulá koalice ve které měla většinu Vaše ODS. Nechápu proto, proč se část Vaší ODS, k tomuto tématu dnes točit zády. Nicméně, pro návrh hlasovala Rada města (ve složení ODS 6 členů a ČSSD 5 členů), pro návrh a následně smlouvy o smlouvách budoucích hlasovalo celé zastupitelstvo tj. ODS, ČSSD, KSČM, SZ, KDU-ČSL. Vzhledem k tomu, že někteří tehdejší zastupitelé za SZ a KDU-ČSL mezitím přeběhli do TOP09, byla pro i tato strana. Tak tolik k historii.

A nyní Vaše dotazy:

1) jak jistě víte platí latinské: „Pacta sunt servanda“, tedy smlouvy se mají dodržovat, smlouvy jsou schváleny a momentálně platí, pokud se smluvní strany nedomluví jinak. Bez ohledu na to zda se mi tato smlouva může líbit či ne.

2) až bude do rady a následně zastupitelstva předložen regulační plán, tak o něm budeme diskutovat a hlasovat, ale jak budu hlasovat Vám nyní neřeknu, dokud neuvidím konkrétní návrh, bez konkrétního návrhu nelze dělat závěry jen na základě pocitů.

3) toto je opět pouze Váš dohad, bez konkrétní analýzy. Z čeho vychází Váš propočet? Závěrem bych rád podotkl, zatímco Vy stále omíláte stále stejné mantry o KaSC, tak je třeba řešit celý prostor centra a tedy nejen KaSC, ale i okolí KaSC, tržnici, starou sodovkárnu, atd.a také je třeba si říci kdo a z čeho toto řešení zaplatí. Jistě budete příští rok kandidovat do městského zastupitelstva a budete mít zpracované řešení celé této problematiky, nejen jeden výsek.

Nu což – z odpovědi je jasné, koho návrh bude ve schvalování Regulačního plánu kdo a jak podporovat a že ČSSD souhlasí se stavbou dalšího mamutího obchodního centra s památkové zóně města bez jakýchkoliv výhrad, protože kdyby ty měla, už je prezentuje a řekne: Vážení pánové – předkladatelé projektu – toto Ano a toto Ne.

Ale zatím se pořád přehazuje vina na minulost a my se tváříme, že jdeme útrpně v předem vyorané brázdě jako ty pověstné ovce na jatka a vůbec nic už s tím nenaděláme :(. 

Můj pohled na věc jsem shrnul v odpovědi na FB takto:

a) smlouvy sjednané za zdmi bez kontroly veřejnosti se mají bigotně dodržovat, i když jsou v jednoznačném protikladu s právem – konkrétně zde zákonem o obcích a státní zastupitelství tuto skutečnost „jiný záměr x jiná smlouva“ potvrdilo,

b) tvrdíte, že nevíte, co bude předmětem návrhu od Manthellanu, ale opakovaně Vám byla jejich základní idea sdělena na NEVEŘEJNÝCH seminářích pro zastupitele a obsah projektu musí být v dispozicích totožný s tím, co šlo na krajský úřad do procesu EIA. Takže si nehrejme na neviňátka, co budou náramně překvapena, co se tam v Regulačním plánu objeví – všichni víme, jak to vypadá, kolik to bude mít pater, kde bude parkoviště a kde co naopak nebude a jaké obchodní centrum nám i Vy povolíte do památkové zóny města…

c) k těm cenám – existuje na městě jiný posudek vyvracející cenu státu, od něhož jsme to vykupovali? Pokud ano – proč jsme naši cenu nepoužili pro výkup od státu? Asi proto, že naše cena z roku 2008 byla na územní plán kultura a cena státu na územní plán byznys a pozemky mají nyní prostě 3x tak vyšší cenu, než je dosud navrhnuto. Takže až na něco zase nebudou na městě peníze, zeptejme se, proč strážci kasy dovolí prodat pozemky pod tržní cenu a dovolí přijít o 70 mil. Kč.

Ptal jsem se současně přes zeď na FB druhého prostějovského kandidáta do parlamentu pana Pavla Holíka , ale zatím nepřišla žádná odpověď.

2 komentáře u “Příspěvek do diskuse o podmínkách stavby dalšího prostějovského nákupního centra v lokalitě po KASC

  1. Jen dotaz: Proč jste se jako člen ODS dotazoval pouze kandidátů za ČSSD a ne i za ostatní strany, které pro tento projekt hlasovali a to konkrétně: ODS, TOP09, KDU-ČSL, SZ a KSČM?

  2. Proč? Protože ČSSD nese hlavní díl odpovědnosti za město… Bez jejich hlasu neprojde žádné zásadní řešení situace a protože to zatím vypadá, že ČSSD je 100 % pro stavbu dalšího obchodńáku, chtěl bych vědět, co a jak a v jakém rozsahu povolí investorovi stavět. Dále – ODS – ta má usnesení směrem ke svým zastupitelům o tom, že má podporovat stavbu v dikci záměru 2008 … A ti ostatní ? TOP je co vím proti řešení protlačovaném mimochodem ČSSD, KSČM mi připadne divné tahat do řešení věci, kterou sami s prominutím upytlíkovali.
    P.S. A co tedy Vy – jak to vidíte? Jako prostějovský zastupitel a kandidát pro parlamentu? Zatím to tak vypadá, že Vás hlava nebolí z evidentního rozporu mezi záměrem a smlouvou, co už městu vytklo Státní zastupitelství jako orgán dbající na zákonnost a tedy jste schopen svému primátorovi pomoci k trestnímu stíhání? Já ne a proto jsem ho už dávno upozorňoval, aby se město zachovalo jinak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>