Politika větší otevřenosti

Málo co je potřeba v našem městě posílit, jako otevřenost místní správy vůči svým občanům.

Dlouhodobě tato oblast pokulhává a přitom existuje několik prokazatelných metod, jak kvalitu radikálně zvýšit.

bod první : v dostatečné době před jeho konáním zveřejňovat materiály do jednání zastupitelstva. Cílem je zde dát vůbec možnost lidem vznést relevantní dotazy a připomínky.

bod druhý : začít zveřejňovat bodový program pro jednání městské rady. Tím se dá veřejnosti najevo, co se míní v našem městě řešit a na co by si měl občan začít dávat pozor, aby nečučel na upečenou věc jako „tele na nová vrata“.

p.s. tyto 2 body dávno realizuje sousední město Olomouc

bod třetí : začít komunikovat s veřejností pomocí komisí rady. Tyto komise se chovají zatím jako parta utajených skautů, která tu či jindy něco pustí do éteru, ale nikdo neví, na základě čeho se co rozhodlo. Jednoznačně by to posílilo zapojení lidí, kdyby se transparetně předávaly postřehy lidí do těchto komisí a tyto komise by problémy mohly předprojednat.
No naschvál : co víte o činnosti třeba komise dopravy, co komise pro cestovní ruch a podnikání ? Ptala se Vás někdy na něco komise koncepce a rozvoje města a předala to někam k řešení? O praktické činnosti komise Zdravého města tvořené v drtivé většině placenými úředníky města ani nemluvě …

Navrhuji jednoduché řešení : každá komise zveřejní na webu rámcový plán své práce, v časové linii 1x za 3 měsíce zveřejní zprávu o své činnosti s povinností vypracovat roční zprávu. V té uvede, kolik podnětů a jakých řešila, kolik podnětů přišlo na základě kontaktu s občany a jak se komise zasadila o jejich řešení.

bod čtvrtý: je čas na zásah do funkcí webu městského úřadu. No naschvál – zkuste si spočítat, kolik se v našem cca 48000 městě za rok 2008 na těch stránkách objevilo řešených podnětů občanů . Co tam tedy chybí ? Jednoznačně otevřený a necenzurovaný modul diskusního fóra k předávání okamžitých podnětů či připomínek. Forma může být lehce moderovaná, ale hlavně musí umožnit podat podnět tak, aby ostatní viděli, co se má řešit.

Končím, jsem totiž na čísle 333.

Příspěvek byl publikován v rubrice Politikon na 333 se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>