Táta máma město – aneb vykastrujeme vám kočku

z tisku : PROSTĚJOV (ČTK)Prostějovská radnice bude chovatelům koček přispívat na jejich kastraci. Důvodem je přemnožení toulavých koček ve městě, řekl dnes novinářům starosta města Jan Tesař.

„Na kastraci jedné kočky budeme obyvatelům Prostějova dávat 300 korun na základě potvrzení o výkonu od veterináře. Jde asi o polovinu sumy, kterou kastrace stojí,“ uvedl Tesař. Starosta předpokládá, že celkové nároky na městskou pokladnu budou činit asi 30.000 korun.

Podle místostarosty Vlastimila Uchytila si na zvýšené množství toulavých koček stěžují lidé z okrajových částí města nebo lidé z bytových domů. „Zatím kočky neškodí, spíše jde o preventivní krok, aby se kočky nemnožily geometrickou řadou. Navíc jsou nosiči virových onemocnění,“ řekl Uchytil. Kolik toulavých zvířat v ulicích Prostějova žije, nedokázal odhadnout. Radnice jejich počty nezná.

K podobnému kroku přistoupila před rokem samospráva například ve Šternberku na Olomoucku. Tam toulavé kočky odchytávali strážnici a do stejné lokality je vypustili po kastraci a vakcinaci.  konec citace …

Nějak se mi to nezdá – místo řádného uplatňování práva města vůči konkrétním majitelům , aby se o své kočky řádně a plně starali, uplatňujeme všeobjímající socializující postupy.

Proč se mi to tedy s tou dobrovolnou kastrací za městské peníze nezdá ?

Je-li toulavá kočka něčím nebezpečná ( evidentně nezdravá, nemocná) a najde-li ji příslušník ( pečlivý a věci znalý okrskář MP), má určitě povinnost ji odchytit a postarat se o ni. Tedy pokud to nevyřeší na místě pomocí pendreku, aby si ušetřil papírování, to říkám cynicky a ironicky.

Nelze-li kočku vrátit majiteli, mělo by se město o zvíře postarat standardním způsobem, který bude transparentní ( dát ji ošetřit do nějakého toho zařízení +  dát ji případně vykastrovat) a pak vrátit do jejího teritoria, pokud si ji někdo dříve nevezme z útulku.

Navíc mi nesedí, že problém nemáme řádně zmapovaný a třeba z komára děláme velblouda – viz. ta divná poznámka o tom, že nevíme kolika koček se to bude vlastně týkat!!

Má-li platit úvaha města, tak za těch 30000,- Kč vykastrujeme cca 100 koček. To na podmínky cca 47000 města je plivanec na zdi, že to ani nestojí se o tom zmiňovat. Ve městě je na cca 3000 psů a tedy koček bude asi taktéž tolik. Jen pro zajímavost – v Praze se odhahuje , že tam žije na cca 50000 opuštěných koček!!! A my se rozhodneme problém prostějovských koček řešit tím, že majitelům těch NEopuštěných budeme přispívat 300 Kč na kastraci…

Řešíme prkotiny, protože kočky jsou obvyklou součástí ploch obývaných lidmi a samotné mají tendenci si svá životní prostředí uzavírat ( jsou vysoce teritoriální). Tedy namnoží-li se někde kočky ve vhodném prostředí, nastane u nich časem přirozená regulace v tomto prostoru.

Tím chci říci – chytáme psa opět za ocas, místo abych šli po mordě a příčině. Kočky, zvláště divoké , přežívají pouze tam, kde jim dáme příležitost ( zejména neobydlenými prostorami ). Pojďme se zaměřit, kde taková místa máme a řešením těchto míst jen tam mimochodem vyřešíme i problém těch koček.

Vím, že je o hodně více náročnější dávat do pořádku nějaké ty brownfieldy či zbory či opuštěné domy.  Ale je to více platnější, než se holedbat příspěvkem 300 Kč na 1 kočku a myslet si , že máme po problému.

Podle mne je paušální příspěvek 300 Kč všem, kdo si o něj řeknou , extrémně populistické řešení . Kdo má kočku v pořádku, ( určitě je to jeho mazlíček ), tak ten se o svého tvora řádně a průběžně stará. Kdo má doma švajneraj, ten těžko bude chtít zaplatit i tu pouhou půlku za nějakou tu kastraci…

P.S. Mám doma rybičky a pořád se mi tam množí krunýřovci. Co cca 2 měsíce, to cca 30 mladých. Také přivítám, když mi město pomůže třeba 150 Kč, aby se mi ty potvory sami už nemnožily :-).

Příspěvek byl publikován v rubrice Řízení města se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>