Ve věci instalovaných značek k měření rychlosti radary

Vzhledem k tomu, se ve věci umístění značek objevily určité otázky, obrátil jsem se na 3 osoby mající nejvíce problematiku na starosti – na pana místostarostu Uchytila, propagátora měření stacionárními radary, pana Nakládala – vedoucího odboru dopravy a na pana ředitele Nagyho, ředitele naší MP.

Cílem je hned od počátku rozptýlit pochybnosti o značkách, aby vše prostě klaplo …

Text mailu zveřejňuji právě proto, abych nebyl nařčen z pokoutních úmyslů a toho, že odpovědné osoby měly možnost reagovat co nejdříve.

Vážení přátelé,

Máte před spuštěním nové éry měření rychlosti se stacionárními radary s pomocí značek upozorňující na měření.

Stávající bombasticky ohlášená instalace značek označujících začátek a konec měření ale vzbudilo 2 až 3 zásadní otázky :

1.

Zákon (§ 79a odst. 2 ) pro možnost měření rychlosti městskou policií stanoví, že obecní policie může měřit rychlost výhradně v úseku určeném policií, jehož počátek je ve směru silničního provozu označen přenosnou dopravní značkou s vyobrazením kamery snímající rychlost a nápisem „MĚŘENÍ RYCHLOSTI“. Konec tohoto úseku je označen přenosnou dopravní značkou s tímto vyobrazením šikmo přeškrtnutým a nápisem „KONEC MĚŘENÍ RYCHLOSTI“.

Ve vyhlášce 30/2001 Sb. je upřesněna definice, co se rozumí značkou přenosnou :

(1) Svislé dopravní značky jsou
a) stálé dopravní značky, které jsou umístěny na sloupcích nebo konstrukcích pevně zabudovaných do terénu,
b) proměnné dopravní značky, které jsou zobrazeny na panelech,
c) přenosné dopravní značky, které jsou umístěny na červenobíle pruhovaných sloupcích nebo stojanech, které nejsou pevně zabudované do terénu, nebo na vozidle.

Naším způsobem instalované značky jednoznačně nejsou značkou přenosnou, ale stálou ( dle 30/2001 Sb.), neb jsou pevně zabudovány do terénu …

Připomenu v té věci pojmu „přenosná“ či „stálá“ značka část příspěvku senátora Nedomy (ODS) při projednávání zákona v senátu dne 11.12.2008 :

……..a obava z měření na celé obci, a tady bych rád reagoval i na příspěvek pana senátor Dienstbiera, … kdyby tam nebyla ta přenosná značka a povinnost ji umístit v okamžiku měření, tak jak by to dopadlo? Starostové by umístili ceduli měření radarem pod název své obce a pak by skončila na druhé ceduli. A znova bychom byli u matení řidičů a perzekvování řidičů zcela zbytečně a dávali bychom těm druhým zase bič do ruky – zrušme měření v obcích.

Čili je to věc určitého kompromisu a přenosné značky jsou proto, a jsou tedy na náš popud, byť jsou špatně namalované, protože se projevila lidová tvořivost poslanců v Poslanecké sněmovně a nemalovali ji odborníci na Ministerstvu dopravy. Značky jsou přenosné proto, aby vždy tak, jak schválí Policie ČR, ve kterém úseku se bude měřit, tak aby skutečně byly vymezeny jenom v tom úseku, a ne, aby to sklouzlo k tomu, že to bude pro celou obec, nebo dokonce, jak jsem tady slyšel, že značek nechají vyrobit více a trvale je tam umístí, i když měřit nebudou. Přece na tom jsme se nedohodli. Dohodli jsme se na tom, že městská policie smí hrát pouze férovou hru, že to není státní policie, ke které máme v tomto směru větší důvěru, a tam, kde k tomu dochází, tak má každý starosta možnost požádat Policii ČR, aby to měřila, protože Policie ČR těmito podmínkami vázána není. Na to bych tady chtěl upozornit. Ta může měřit, aniž by na to upozorňovala. Čili pozor na to, neznamená to, že když tam není cedule, že tam nemusí být radar. Může tam být radar Policie ČR. …konec citace ze stenozáznamu senátu.

Tedy od počátku se mluví o značce „přenosné“ právě proto, aby se předešlo tomu, co jsme právě udělali u nás v Prostějově.

2.

Jak je to vlastně s platností těch svislých značek ? Pokud platí § 6, odst. 3 vyhlášky 30/2001 Sb. tak platnost svislé dopravní značky končí : 3) Zákaz, omezení nebo příkaz vyplývající ze svislé dopravní značky končí na vzdálenější hranici nejbližší křižovatky, pokud není dříve ukončen jinak … Značka IP 31a zde ve výjimkách vyjmenována není.

Takže tedy její platnost končí asi na nejbližší křižovatce, případně ukončovací značkou?

To by ale znamenalo, že celý vnitřní okruh je bez krytí těchto značek a že tam tedy nelze měřit rychlost městskou policií.

3.

Pokud platí bod 2, je tedy zbytečné osazovat konce města značkou ukončující úsek měření – mohlo se něco za ty ukončující značky ušetřit…

Závěr :

Vážení přátelé,

určitě jste si jisti, že úředníci města to osazení značek plně pohlídali tak, aby bylo vše v souladu se zákonem a že se celá akce za 170 tis. Kč nezmění ve frašku?

Tedy, že instalované značky ( na které se tak dlouho čekalo), se nezmění pouze v preventivní označení , bez možnosti řidiče sankcionovat?

Opakovaně jsem se snažil jak od odboru dopravy, tak městské policie dostat ten dokument PČR, ve které se definují podmínky a úseky, kde může měřit rychlost městská policie. Bohužel zatím se tak nestalo. Chtěl jsem Vás proto požádat, aby nejpozději ke dni počátku měření jste tento dokument zveřejnili na web města, třeba do části městská policie, stacionární radary. Je to totiž jeden ze základních dokumentů, podle kterých bude správní orgán rozhodovat případně o přestupcích řidičů ve správním řízení a právě proto by tento dokument měl být veřejně dostupný.

Občané mají plné právo ( ač s tím se mnou nemusíte třeba souhlasit) znát veškeré legislativní podmínky, v rámci nichž bude posuzováno o jejich přestupcích.

Jen pro jistotu opakovaně potvrzuji, že nemám nic proti měření rychlosti městskou policií třeba i stacionárními radary. Jen chci, aby správní orgán se k nám občanům při výkonu přenesené působnosti státní správy choval jako ke svéprávným občanům – podle mne máme právo na to, co definoval senátor Nedoma – právo na „férovou hru“. Definovat celé město jako „radarové ghetto“ takové chování města nenaznačuje a to je podle mne škoda a proto se ozývám.

S pozdravem Ing. Pavel Burša

4 komentáře u “Ve věci instalovaných značek k měření rychlosti radary

  1. Plně s Vámi souhlasím, v obci Měšice u Prahy se městská policie chová úplně stejně. Označila nejdříve trvale za ceduli začátek a konec obce i začátek a konec měřeného úseku. Pak asi na něčí výtku, začali osazené značky zakrývat černými igelitovými pytli. V současné době značky různě umisťují nebo odstraňují, samozřejmě opět na začátek a konec obce, ale ve většině případů, kdy je značka umístěna, nenajdete hlídku, která by měřila. A nedávno jsem byla svědkem přímo záškodnického kousku městské policie.Měřeným úsekem opět označili celou obec a za křižovatkou asi 20 m v křoví stál radar na trojnožce ověšený olistěnými větvemi a policista buď v civilu nebo nebo rovněž olistěný. Kousek, hodný záškodníka. Ale nikoli „férová hra“. A starosta, pochybuji, že vůči takovým praktikám zakročí. Vždyť vybrané pokuty putují do obecní kasy.

  2. No tak třeba v jedné obci mají sice instalované přenosné značky IP 31a, ale nejsou vedle vozovky, nýbrž až za chodníkem. Takto instalovaná dopravní značka by neměla být platně umístěna, neboť podle mého názoru má být svislá DZ umístěna vedle vozovky (tedy nikoli vedle chodníku, ale maximálně na chodníku). Takto získaný důkaz by podle mě nemohl obstát při udělení pokuty v přest. řízení. A to nemluvím o tom, že cedule je těsně před křižovatkou, pak je měřený úsek, uvnitř tohoto úseku je další křižovatka a pak druhá kamera. Úsek je měřen průměrnou rychlostí. Tomu už vůbec nerozumím jak chtějí s takovým důkazem proti řidiči obstát.

  3. vyjadrim se k bodu 2 (a tim padem i 3), znacka Ip31a, Ip31b je v kategorii „informativni znacky provozni“, kdezto za krizovatkou konci platnost pouze zakazu, omezeni nebo prikazu (krome vyjimek). Neni tedy znackou zakazovou ani prikazovou. Proto nemusi byt ve vyjimkach.

  4. Nejsem z Prostějova tak nevím jaká je dnes situace na Kojetínské. 20.9.2009 jsem tam překročil povolenou rychlost a „UŽ“ v polovině března 2010 zahájili správní řízení s následnou pokutou 2000,-Kč.Bohužel polovinu jsem zaplatil a až potom jsem se dověděl co vše se točí kolem prostějovských radarů MP.Poradí někdo co dál? 300 řízení Krajský úřad zrušil, přesto se pokuty vesele rozdávají dál! Kdy se dozvím zda toto jednání je nezákonné nebo naopak. V prvním případě budu „nějak“ žádat o vrácení peněz a výmaz 2 bodů,ve druhém, pokud nezaplatím, mi hrozí sankce. Tož nevím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>